Blog

comment Komentarz: 0

Jak wymienić dętkę w rowerze? Instrukcja

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 835

„Złapanie gumy” to jedna z najczęściej występujących usterek. Każdy kolarz, niezależnie od swojego poziomu zaawansowania, powinien wiedzieć, jak wymienić dętkę w rowerze. Przyda się do tego minimum umiejętności oraz kilka nieskomplikowanych i tanich narzędzi. Wszystko to omówimy w dzisiejszym artykule – krok po kroku.

Czego potrzebujesz do zmiany dętki w rowerze?

Na samym początku warto krótko powiedzieć, w jakich sytuacjach dętka ulega przebiciu. Możliwości są dwie:

1.      Pierwszy scenariusz to najechanie rowerem na gwóźdź, pinezkę, kawałek potłuczonego szkła czy ostry kamień.

2.      Druga opcja to „dobicie” obręczą do przeszkody terenowej – korzenia, kamienia czy krawężnika w warunkach miejskich. Dzieje się tak, gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie i powietrze nie jest w stanie zamortyzować uderzenia. Wówczas opona ugina się tak mocno, że obręcz koła „stuka” w przeszkodę. Znajdująca się pomiędzy wnętrzem opony a obręczą dętka zostaje zwykle przedziurawiona w dwóch miejscach kontaktu z obręczą, co przypomina ślad po ukąszeniu węża, stąd też slangowa nazwa takiej usterki – „snake” (ang. wąż).

O ile niewielkie perforacje w dętce wynikające z przekłucia jej cienkim przedmiotem można spróbować zakleić za pomocą specjalnych łatek, o tyle duże dziury (np. po wspomnianym kontakcie z obręczą) mogą być trudne do załatania. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wymiana dętki. Jeśli chodzi o łatki – na rynku jest wiele produktów, które nie wytrzymują późniejszej jazdy pomimo prawidłowej aplikacji. Warto więc stawiać na sprawdzone rozwiązania znanych producentów. Polecamy zestaw łatek marki Cube z dedykowanym klejem do gumy.

Zestaw-latek-marki-cube

Przechodząc do rzeczy: lista akcesoriów i narzędzi, które będą potrzebne do zmiany dętki, w rowerze przedstawia się następująco:

 • Klucz/e do zdjęcia koła lub multitool, czyli tzw. multinarzędzie zawierające wszystko, czego potrzebujesz (jeśli masz koła montowane na szybkozamykacz – możesz pominąć ten punkt).
 • Łyżki do opon – konieczne do zdjęcia opony z obręczy bez uszkadzania obu tych elementów. Warto, by były wykonane z miękkiego materiału. Potrzebne są dwie łyżki do komfortowej wymiany dętki. Przykładem dobrze wyprofilowanych łyżek – w pełni bezpiecznych dla Twoich obręczy – jest zestaw łyżek Cube składający się z trzech sztuk.

Zestaw-lyzek-Cube

 • W zestawie naprawczym musi znaleźć się również pompka. Najlepiej postawić na niewielką, ręczną pompkę mieszczącą się w kieszeni koszulki kolarskiej. Do tego celu idealnie nadaje się pompka Cube Acid Race Pure – świetnie wykonana, szczelna i bardzo trwała pompka dostosowana do zaworów Presta oraz Schrader (czyli popularnego „zaworu samochodowego”).

Oczywiście potrzebna będzie też dętka. Temu elementowi poświęcimy osobny segment w dalszej części artykułu.

Opona-w-rowerze-cube

H2: Jak wymienić dętkę w rowerze? Instrukcja krok po kroku

Zmiana dętki w rowerze to szybki proces wymagający minimum wprawy i umiejętności. Doświadczeni kolarze wymieniają dętki w ciągu najwyżej kilku minut, a potem wracają do jazdy. Poniżej w kilku krokach zamieszczamy kompletną instrukcję, jak zmienić dętkę w rowerze:

 1. Tylne koło (jeśli to jego dotyczy awaria) należy zdjąć, posługując się dopasowanym kluczem. Warto także odchylić napinacz łańcucha, by nie przeszkadzał w tej operacji.
 2. W przypadku koła przedniego wystarczy odkręcić śrubę lub szybkozamykacz. Jeśli powietrze uchodzi z dętki powoli, a opona jest nadal dość twarda, naciśnij na wentyl i spuść większość powietrza, by łatwiej było zdjąć oponę. Następnie jedną z łyżek należy wsunąć pomiędzy obręcz i oponę. Później trzeba już tylko włożyć drugą łyżkę i okrążyć obręcz dookoła, wciąż trzymając nieruchomo pierwszą z łyżek. Opona po jednej stronie zeskoczy z obręczy i uzyskasz dostęp do dętki.
 3. Warto palcami sprawdzić, czy we wnętrzu opony nie znajduje się przedmiot, który dokonał zniszczeń. Rób to jednak bardzo ostrożnie, żeby się nie skaleczyć!
 4. Gdy wyjmiesz dętkę, oceń, czy nadaje się do łatania. W razie wątpliwości zmień dętkę na nową.

  Rower-cube-w-warsztacie
 5. Umieść wentyl w odpowiednim miejscu obręczy, a za nim pozostałą część dętki (przed włożeniem można ją delikatnie napompować – ułatwi to jej układanie pod oponą).
 6. Później wystarczy już tylko wsunąć oponę na obręcz, używając łyżek jak w pierwszym kroku, jednak tym razem pracując nimi „do wewnątrz”.
 7. Przed ostatecznym pompowaniem należy lekko poruszać oponą na boki na całej jej długości. Spowoduje to lepsze ułożenie dętki i zminimalizuje ryzyko, że została ona przygnieciona przez krawędź opony.
 8. Przy użyciu pompki nadaj oponie odpowiednie ciśnienie. Jeśli powodem przebicia był „snake”, sugerujemy zwiększenie ciśnienia.

Polecane dętki od Rowery Cube

Zmiana dętki w rowerze nie należy do szczególnie lubianych czynności, dlatego warto stawiać na najlepsze rowerowe komponenty. Dobrze też wziąć pod uwagę, że dobrej jakości dętki nie są szczególnie dużym wydatkiem. Na uznanie zasługują dętki Cube w rozmiarze 28" dedykowane rowerom szosowym – Cube Acid Road SV 40, a także Cube MTV SV 40 stworzone dla rowerów górskich z oponami 29".

Cube-Acid-SV

Ciekawą opcją są także dętki w opcji light, czyli o zredukowanej wadze. Może mieć to znaczenie w bardzo górzystym terenie, gdzie każdy gram na podjeździe jest dla kolarza zauważalnym obciążeniem. Przykładem takiej dętki jest sprawdzony model Cube MTB SV 40 MM Extra Light (dętka waży zaledwie 159 gramów, zachowując wysoką odporność na przebicia).

Cube-MTB-SV-40-Extra-Light

Podsumowanie

Wiesz już, jak wymienić dętkę w rowerze i jakich narzędzi do tego potrzebujesz. Gwarantujemy, że już po pierwszej wymianie nabierzesz sporej wprawy i kolejne czynności serwisowe będą znacznie łatwiejsze. Wierzymy w to, że każdy powinien znać swój rower jak własną kieszeń, by być zawsze przygotowanym na wszelkie awarie, które możemy napotkać na swojej drodze.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło