Jaki strój na rower MTB wybrać? Propozycje męskie i damskie.
Strój na rower MTB powinien cechować się swobodą ruchów i solidnym wykonaniem. W jeździe górskiej nie brakuje w końcu upadków, otarć i przedzierania się przez zarośnięte, kręte ścieżki. W tym artykule punkt po punkcie omówimy, jak powinny być wykonane ubrania rowerowe dla początkujących i zaawansowanych kolarzy górskich – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Dlaczego odpowiedni strój na rower MTB jest tak ważny?
Prawdą jest, że jeszcze 20 lat temu dostępność ubrań sportowych była dużo mniejsza. Na odpowiedni strój kolarski w najlepszym wypadku mogli liczyć zawodnicy zrzeszeni w klubach. Amatorom proponowano jedynie mało wygodne i nieoddychające substytuty, które swoją jakością nie mogły dorównać modelom profesjonalnym. Jazda w bawełnianych spodenkach i koszulkach powodujących otarcia była dla większości normą.
Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie, a dzisiejsi rowerzyści mogą pozwolić sobie na niedrogie i ogólnodostępne ubrania o takich samych właściwościach jak te stosowane przez najlepszych zawodników na świecie. Jednak dlaczego tak ważne jest, by na rower MTB ubierać się odpowiednio do sytuacji? Powodów jest kilka:
· Rodzaj materiału – stosowana niegdyś bawełna, uważana powszechnie za „oddychającą”, w istocie jest materiałem naturalnym, przyjemnym w dotyku i trwałym. Ma jednak poważną wadę, w wyniku której zupełnie nie nadaje się do wykonywania odzieży sportowej: bardzo wolno schnie, a pot i wilgoć są nieodzownym elementem każdego sportu, w tym turystyki rowerowej. Pot zawiera ponadto minerały i sól, a ta – ociera skórę w newralgicznych miejscach. Przekonał się o tym każdy, kto wybrał się na jogging lub rower w bawełnianym T-shircie.
Ubrania rowerowe, w tym te przeznaczone dla kolarzy górskich, wykonane są z szybkoschnących, oddychających materiałów, które bardzo wydajnie odprowadzają wilgoć. Nierzadko wzbogaca się je jonami srebra, które dodatkowo neutralizują przykry zapach.
· Krój – warto zwrócić uwagę, że pozycja, którą zajmujemy na rowerze, diametralnie różni się od pozycji, w której znajduje się nasze ciało podczas chodzenia lub siedzenia. Właśnie dlatego krój koszulek kolarskich na pierwszy rzut oka wydaje się nieco nienaturalny. Wydłużony tył koszulki, bluzy lub kurtki sprawia, że nie odsłania ona pleców w głębokim pochyleniu. Dłuższe niż standardowe rękawy nie wpijają się pod pachami, a obecny często zamek znajdujący się z przodu po pierwsze – ułatwia regulowanie termiki, a po drugie – umożliwia łatwe zdjęcie spoconej koszulki z ciała.
Różnice w kroju widoczne są także w spodniach, które nie zsuwają się z ciała w głębokim pochyleniu. Popularne spodnie na szelkach są ponadto pozbawione gumki w pasie, która mogłaby krępować ruchy i powodować dyskomfort przy dłuższej jeździe.
· Spodnie z wkładką zupełnie zmieniają doświadczenia jazdy. Dopasowane do naszego ciała piankowe wkładki amortyzują wstrząsy w czasie jazdy i zapobiegają otarciom od siodełka. Dzięki nim możesz jeździć dłużej i czuć się przy tym lepiej. Dla większości kolarzy to absolutna konieczność. Część producentów oferuje także bluzy i kurtki z ochraniaczami pleców.
· Funkcjonalność – producenci ubrań rowerowych stosują specjalne kieszonki na plecach o imponującej pojemności. Do takich kieszonek wprawieni kolarze potrafią schować telefon, zwiniętą ciasno kurtkę przeciwdeszczową, prosty zestaw naprawczy i banany albo żele energetyczne. Dzięki elastycznemu materiałowi przedmioty pozostają na miejscu przez dziesiątki kilometrów.
Jaki strój damski na rower MTB?
Jeśli chodzi o wybór garderoby rowerowej, warto kierować się podobną zasadą do tej, którą stosujemy na co dzień, a więc ubierać się stosownie do okazji. W końcu inne ubrania wybierzemy na krótki dwugodzinny trening, a inne na weekendowy lub tygodniowy bikepacking w górach.
Do zastosowań treningowych rekomendujemy lekkie, przewiewne i oddychające ubrania. Sprawdzą się podczas intensywnego wysiłku. Przykładem koszulki treningowej i startowej jest Cube 12205 Teamline. Model wykonano z wytrzymałej tkaniny technicznej wzbogaconej elastanem dla lepszego dopasowania do ciała. Zamek na całej długości ułatwi zdejmowanie i zakładanie, a wodoodporna, zapinana na zamek kieszonka na plecach zmieści telefon i kilka drobiazgów.
Jako spodenki treningowe dla kobiet polecamy model Cube 12328 Liner CMPT – to dopasowane do ciała spodenki bez szelek z bardzo wygodną wkładką Cube WS CMPT zwiększającą komfort na szlaku. Siateczkowa tkanina bardzo sprawnie odprowadza wilgoć. Spodenki można zastosować samodzielnie lub schować je pod luźniejszymi– zgodnie z osobistymi preferencjami.
Fankom luźniejszego kroju polecamy komplet, na który składa się koszulka Dainese 9578 HGL – odporna na ścieranie i mechacenie, chroniąca przed promieniami UV – oraz spodnie Dainese 9500 HGL Pants Woman – dopasowane do kobiecej anatomii wytrzymałe spodnie do ciężkich zastosowań i turystyki górskiej. Spodnie dają duże możliwości regulacyjne i bez problemu pomieszczą nakolanniki.
Jaki strój męski na rower MTB wybrać?
I w tym męskiego stroju rowerowego do wyboru mamy typowo sportowe ubrania o dopasowanym kroju oraz te luźniejsze, preferowane przez wielu fanów enduro czy downhillu. Jeśli mowa o luźnych ubraniach dla mężczyzn, w branży szczególnie wybijają się produkty dwóch zasłużonych marek: Oakley oraz Dainese. Przykładem świetnej koszulki Oakley jest model Maven Scrubs LS. Projektanci na poważnie podeszli do kwestii odporności na ścieranie, proponując wstawki z nylonu cordura w newralgicznych punktach rękawów. Producent zastosował ponadto bardzo oddychający materiał oraz przemyślany system perforacji odprowadzających ciepło i wilgoć.
Z kolei propozycja Dainese – model HGR to połączenie bardzo zwiewnego materiału z dużą wytrzymałością. Sprawdzi się podczas przemierzania górskich szlaków przy dużym nasłonecznieniu. Ma krótkie rękawy i bardzo wygodny krój.
A jeśli chcesz wyposażyć się także w wytrzymałe spodnie MTB o luźnym kroju, spójrz na ofertę tych samych producentów. Spodenki Oaykley Maven Scrub stanowią świetne uzupełnienie przedstawionego wcześniej modelu koszulki. Wykonano je częściowo z odpornej na przetarcia cordury, a regulacja w pasie i bezpieczne, zapinane kieszenie pozwolą przewozić niezbędne drobiazgi. Z kolei spodenki Dainese HGL Shorts Pro to połączenie oddychalności i wytrzymałości. Dzięki zapięciu typu side-fit można je szybko i wygodnie regulować w biodrach.
Podkreśl swój styl, pamiętając o komforcie
Doczekaliśmy się pięknych czasów, w których dobry styl ubrań rowerowych idzie w parze z funkcjonalnością i jakością. Naszym klientom promujemy odpowiedzialną postawę zakupową, oferując sprzęt świetnej jakości, pochodzący z oferty cenionych producentów. Wychodzimy z założenia, że czasami mniej znaczy więcej, a dwa komplety ubrań o dobrych parametrach są lepsze niż cztery komplety ubrań kiepskiej jakości.
Pamiętaj też o swoim bezpieczeństwie. Dobrej jakości kask i okulary są szczególnie istotne w jeździe górskiej. Na kamienistym szlaku mogą się przydać bardziej niż gdziekolwiek indziej!
Brak komentarzy
Napisz komentarz