Blog

comment Komentarz: 0

Jaki strój na rower MTB wybrać? Propozycje męskie i damskie.

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 729

Kolarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej, to świetny sposób spędzania wolnego czasu. Żeby jednak nie zrazić się już na starcie, warto zapewnić sobie odpowiedni komfort. Oprócz kupna samego roweru rozpoczęcie przygody kolarskiej wiąże się także z zakupem kilku akcesoriów. W tym artykule zajmiemy się odpowiedzią na jedno z najważniejszych pytań – jaki strój na MTB (i nie tylko) wybrać, by nawet wielogodzinna jazda była przyjemnością?

O czym pamiętać, wybierając strój na rower – nie tylko MTB?

Choć okiem laika strój na rower MTB (męski i damski) może różnić się od „zwykłego” stroju sportowego tylko szczegółami, musisz wiedzieć, że ubrania dla kolarzy to dużo bardziej skomplikowane produkty. Odpowiednia rozciągliwość i dopasowanie kroju do specyficznie pochylonej pozycji na rowerze pozwala zachować komfort przez wiele kilometrów. Strój na rower MTB, rower szosowy, gravelowy, a nawet trekkingowy jest stworzony w taki sposób, by spodenki nie uciskały nas w pasie, a koszulka nie odkrywała skóry na plecach.

Rowerowe koszulki, bluzy i kurtki mają ponadto nie krępować ruchów pod pachami, gdy nasze ramiona są wyciągnięte w stronę rowerowe kierownicy. Strój kolarski to także masa przydatnych kieszonek, cechujących się pokaźną pojemnością (głównie na plecach) oraz elementy garderoby znane głównie kolarzom (np. popularne potówki – wykonane z siatki bezrękawniki zapewniające pośrednią warstwę odprowadzającą pot).

Wybierając strój na rower, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jaki styl jazdy preferujemy, a następnie skompletować do tego swoją szafę. Inne wymagania będzie miał w końcu amator startujący w maratonach MTB XC, w inny sposób ubierze się fan enduro i kolarstwa zjazdowego, a zupełnie inne potrzeby przedstawi pasjonatka bikepackingu, spędzająca całe dnie w siodełku.

Niezależnie od rodzaju ubrań, ich marki i kroju, powinniśmy jednak kupować produkty jak najlepszej jakości i wykonane z jak największą starannością – począwszy od zastosowanego oddychającego materiału, a kończąc na detalach, jak płaskie szwy i dopracowane kieszonki. Niewygodne i obcierające akcesoria mogą zniechęcić nas do jazdy i sprawić, że zamiast frajdy z każdego przejechanego kilometra będziemy odliczać godziny do powrotu do domu.

Pamiętajcie też, że bezdyskusyjnie najważniejszym i pierwszym zakupem powinien być kask rowerowy. O tym, jak wybrać kask rowerowy dla siebie oraz dla dziecka, napisaliśmy już w innych artykułach na blogu. Zajrzyj też koniecznie do naszego poradnika dotyczącego zakupu odpowiednich rękawiczek rowerowych.

Kask_rowerowy_bezpieczenstwo

Jaki strój męski wybrać na rower MTB?

Kompletowanie stroju dla kolarza amatora dobrze jest zacząć od najbardziej podstawowych elementów. Pierwszym z nich może być koszulka. Do wyboru mamy dwie opcje:

·        Koszulka o luźnym kroju, wyglądająca jak „codzienny” T-shirt.

·        Obcisła koszulka kolarska – z zamkiem na całej długości i kieszonkami na plecach.

Pierwsze rozwiązanie jest wybierane najczęściej przez fanów górskich przeżyć – np. enduro i downhillu, a najlepszym przykładem jest model POC Reform Enduro Light. To szybkoschnąca i dobrze oddychająca koszulka o swobodnym kroju wykonana z włókien pochodzących z recyklingu.

Jej przeciwieństwem będzie produkt cenionej marki Castelli – Entrata V. Wykonana z lekkiego materiału typowa koszulka kolarska jest dedykowana na najgorętsze dni (i dodatkowo wentylowana za pomocą elastycznej siateczki mesh). To częsty wybór osób podchodzących do kolarstwa w bardziej treningowy sposób.

odziez_rowerowa_meska_cube

Drugi kluczowy element rowerowej szafy to spodenki. Swobodny dostęp do dobrej jakości sprzętu pozwala nam wybierać dziś spośród rozwiązań stosowanych przez profesjonalnych zawodników. W zasięgu każdego kolarza są więc bardzo wygodne spodenki wyposażone w amortyzującą wstrząsy i zapobiegającą otarciom wkładkę. Odpowiednio wszyta w materiał spodenek jest niewyczuwalna dla osoby siedzącej na rowerze, za to diametralnie zwiększa komfort jazdy. W przypadku spodenek mamy do wyboru aż trzy rozwiązania:

·     Pierwszym z nich, preferowanym głównie przez osoby trenujące, są obcisłe, elastyczne spodenki na szelkach z wkładką amortyzującą zwane slangowo „bibsami”. Szelki zapobiegają zsuwaniu się spodenek, a silikonowe wstawki uniemożliwiają nogawkom podwijanie się w górę. Przykładem tego typu spodenek jest świetnej jakości model Cube Blackline Bib Shorts. To kolarska klasyka w najlepszym wydaniu.

·        Dla osób, które chciałyby postawić na podobny krój, a jednak nie odpowiadają im szelki, powstają także modele zaprojektowane bez nich. W swojej ofercie posiada je między innymi wspomniana firma Castelli, a model, który możemy polecić, to Castelli Competizione – sprzęt przeznaczony na bardzo długie treningi i wyścigi.

·        Fanom enduro i dynamicznej górskiej jazdy dedykuje się z kolei spodenki o bardziej swobodnym kroju, mieszczące pod spodem ochraniacze kolan oraz ewentualną bieliznę z wkładką. Jedną z propozycji w tej kategorii są spodenki rowerowe POC Essential Enduro Shorts – chwalone za swoją trwałość i wygodę.

Dopełnieniem wyposażenia będą oczywiście odporne na przecieranie skarpetki (np. Cube High Cut Blackline) oraz rękawiczki zapobiegające przecieraniu skóry na dłoniach (polecamy bardzo lekkie i oddychające Cube Performance SF).

Jaki strój damski wybrać na rower MTB?

Dzięki dynamicznemu wzrostowi popularności kolarstwa wśród pań w ostatnich latach producenci w dużej mierze skupiają się na dostarczaniu coraz lepszych ubrań rowerowych dla kolarek o różnym stopniu zaawansowania i zróżnicowanych potrzebach. Z uwagi na duży stopień dopasowania ubrań kolarskich i budowę anatomiczną kobiet strój na rower MTB damski różni się od męskiej garderoby krojem. W ubraniach dla pań stosuje się jednak te same rozwiązania techniczne, tkaniny i wkładki.

damska_odziez_rowerowa

I w tym przypadku jedną z wiodących marek, serwujących nam ubrania najwyższej jakości skierowane do pań, jest włoska marka Castelli. W przypadku koszulek kolarskich o dopasowanym kroju na uwagę zasługuje model Anima 3 zaprojektowany w oparciu o sprawdzoną tkaninę ProSecco Strada Donna oraz zamek YKK Vislon poprowadzony przez całą długość koszulki. Trzy elastyczne kieszenie na plecach pomieszczą głowicę z nabojem ze sprężonym powietrzem, telefon, kartę płatniczą, zapasową dętkę, a nawet kurtkę przeciwdeszczową.

Koszulka doskonale sprawdzi się w połączeniu z „bibsami” Castelli Prima Bibshort, wyposażonymi w dopasowaną do kobiecego ciała wkładkę KISS Air2 Donna oraz odblaskowe elementy.

Całości dopełnią świetne skarpetki UYN Cycling One Light oraz rękawiczki Castelli Dolcissima 2 – lekkie i przewiewne, amortyzujące wstrząsy kierownicy za pomocą żelowych wkładek.

rękawiczki_rowerowe_cube

Dopasuj garderobę do swojego stylu jazdy

Strój na rower MTB może przyjmować różne fasony i mieć zróżnicowane rozwiązania techniczne. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci usystematyzować wiedzę i dostępne na rynku możliwości. Każdy kolejny element garderoby do Twojej kolarskiej szafy będzie coraz bardziej przemyślany. Podążając za zwiększaniem wygody i poszukiwaniem własnego stylu, nie zapomnij o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Kask i dobrej jakości okulary rowerowe to podstawa!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło