Blog

comment Komentarz: 0

MIPS – co to jest? Czy warto kupić taki kask?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1384

W poniższym artykule omówimy jeden z systemów, który od kilkunastu lat zwiększa bezpieczeństwo rowerzystów na całym świecie, czyli system MIPS. Co to jest? Jak i czy w ogóle działa? Kto go opracował? Ile kosztuje dobry kask z MIPS? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym miejscu!

MIPS – co to jest? Jak działa ta technologia?


System MIPS nie jest okraszoną kwiecistymi marketingowymi opowieściami technologią dla kolarzy. MIPS (ang.: Multi-Directional Impact Protection System) to wywodzący się z środowiska nauki system, którego zadaniem ma być skuteczniejsza ochrona najważniejszego organu w naszym ciele, czyli mózgu.

Już ponad 20 lat temu było powszechnie wiadomo, że tradycyjne kaski dają niewystarczająca ochronę w przypadku uderzeń głową pod kątem, od boku lub od tyłu. Wszystkie siły działające na kask skośnie, bocznie lub rotacyjnie powodują jego przesunięcie na głowie, a nierzadko także spadanie. System MIPS zakłada więc wykorzystanie specjalnej konstrukcji. Oprócz zewnętrznej skorupy kasku obecna jest w nim także wewnętrzna wyściółka. Oba te elementy mogą się względem siebie nieznacznie poruszać w każdym kierunku.

Kask-z-mipsem-ochrona

Dzięki temu, w przypadku uderzeń o twarde podłoże, skorupa przesuwa się względem wyściółki, przejmując znaczną część uderzenia i niwelując wytwarzaną w trakcie upadku energię. Dobrze dopasowany kask nie spada ponadto z głowy, dzięki czemu rowerzysta ma większe szanse na wyjścia z sytuacji bez szwanku, np. przy koziołkowaniu.

Historia systemu sięga roku 1995, kiedy to szwedzki neurochirurg Hans von Holst zaczął bacznie przyglądać się konstrukcji standardowych, stosowanych wówczas kasków. Badacz uznał, że oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa jest niewystarczający i zaczął pracę nad nowym systemem, otrzymując wsparcie Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie. Faza testów i prototypów trwała do 2004 roku. To właśnie wtedy na rynek trafił pierwszy kask z systemem MIPS.


Czy kaski z technologią MIPS są skuteczne?


Chcemy tego czy nie, jako rowerzyści jesteśmy jedną z najbardziej narażonych na wypadki grup uczestniczących w ruchu ulicznym. Każdy sposób na poprawę swojego bezpieczeństwa jest więc jak najbardziej mile widziany. Jednym z takich sposobów jest właśnie stosowanie kasków z systemem MIPS, które w badaniach laboratoryjnych i testach zderzeniowych wykazują wysoką skuteczność ochronną względem tradycyjnych konstrukcji kasków rowerowych.

Jak-dziala-mips

Badania przeprowadzone przez organizację Testfakta wykazały nawet czterokrotnie większą skuteczność kasków z MIPS w ochronie przed wstrząsem mózgu podczas uderzeń o zróżnicowanych wektorach. Badanie wykazało też dużo lepszą ochronę w przypadku uderzeń bocznych i skośnych, udowadniając pozytywny wpływ systemu MIPS na niwelowanie ruchu rotacyjnego głowy w trakcie upadku.


Jak wybrać dobry kask z MIPS?


Wiesz już, co to jest system MIPS w kasku i jak działa. Nie ma wątpliwości co do sensu stosowania tego rozwiązania. Poniżej znajdziesz kilka propozycji sprawdzonych kasków z MIPS, które będą nie tylko bezpieczne, ale także wygodne, lekkie i komfortowe.


Kask rowerowy CUBE 16413 LINOK TEAMLINE JR


Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci to dla każdego rodzica priorytet. Na szczęście system MIPS jest powszechnie stosowany również w kaskach dla najmłodszych. Dzięki lekkiej konstrukcji i dobrej wentylacji tego modelu Twoje dziecko nie będzie miało oporów przed regularnym noszeniem kasku na rowerze. Dodatkowej widoczności dodaje mu także zintegrowane oświetlenie LED, które możesz zdjąć i naładować. Producent przemyślał konstrukcję, dodając do niej także daszek chroniący przed słońcem oraz siatkę zapobiegającą przedostawanie się pod kask owadów. Wygodny system mocowania pozwala dopasować kask jedną ręką.

cube-mips-16413-linok


Kask rowerowy DAINESE 9820 FULL FACE LINEA 01 MIPS


Lekki kask typu full-face przeznaczony dla fanów górskiej jazdy, ważący ledwie 570 gramów w rozmiarze M. Kask wyposażono w nowoczesny system NFC twICEme, który po upadku wysyła służbom informację o położeniu poszkodowanego. Ochrona całej głowy wraz z podbródkiem + zaawansowany system MIPS dają razem najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Dainese-mips-9820-full-linea


Kask rowerowy SMITH 0756 PERSIST MIPS


To świetny, bardzo wygodny i minimalistyczny kask kolarski o szerokim zastosowaniu. Producent wyposażył go w system MIPS oraz 21 otworów wentylacyjnych i kanały odprowadzające wilgotne powietrze.

Kask-smith-0756-persist-mips


Kask rowerowy CUBE 16320 HERON MIPS


Ultralekki kask szosowy o wadze 258 gramówi bardzo dobrych wynikach w tunelu aerodynamicznym. Konstrukcja sprzyja osiąganiu wysokich prędkości. Kask sprawdzi się zarówno na torze czy w triathlonie, jak i tradycyjnym wyścigu kolarskim, a także podczas wymagających treningów. Wraz z aerodynamiką zyskujemy również świetną wentylację i bezpieczeństwo wynikające z zastosowania systemu MIPS.

Kask-cube-mips-heron-16320


Kask z MIPS – czy warto?


Nie ulega żadnej wątpliwości, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest absolutnym priorytetem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji na drodze ani też zapewnić sobie 100-procentowej ochrony, jednak dostępne na rynku rozwiązania mogą nam zdecydowanie pomóc w razie ewentualnego upadku. Dobrej jakości kask to zakup na wiele lat – dlatego zdecydowanie warto zainwestować taki z systemem MIPS. Życzymy jednak wszystkim czytelnikom i klientom, by nigdy nie musieli przekonać się na własnej skórze, czym jest ta technologia.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło