Blog

comment Komentarz: 0

Jakie narzędzia do roweru warto mieć?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 2614

https://rowerycube.pl/84-siodelka-roweroweWspółczesne rowery to coraz doskonalsze konstrukcje, potrafiące przejechać tysiące kilometrów bez konieczności napraw i serwisów. Niektóre czynności są jednak niezmienne od dziesiątek lat, a nawet najlepszy rower wymaga minimum uwagi ze strony właściciela. Jakie narzędzia rowerowe kupić do domu? Które z nich trzeba mieć zawsze przy sobie? Co możemy zostawić w rękach mechaników? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Czy każdy rowerzysta powinien mieć zestaw narzędzi do roweru?

Świadomość dotycząca kolarstwa rośnie w Polsce z roku na rok. Popularność tego sportu zawdzięczamy najróżniejszym czynnikom, które pojawiły się na świecie w ostatnich latach. Zdecydowana większość osób kupujących rower wyposaża się także w kask i okulary, czyli podstawowe i najważniejsze metody ochrony zdrowia. Ci bardziej przezorni zadają sobie także pytanie: jakie narzędzia do roweru warto mieć już na samym początku przygody i czy w ogóle potrzebujemy dodatkowych akcesoriów?

Przygotowanie-roweru

Większość kolarzy po pierwszych kilkuset przejechanych kilometrach przechodzi do jednej z dwóch grup:

  • pierwszą z nich tworzą osoby, którym naprawa i ulepszanie swojego roweru sprawia czystą przyjemność. Zaczynają chłonąć wiedzę dotyczącą mechaniki roweru, inwestują w domowy warsztat, chemię i nabywają nowe umiejętności, wykonując większość napraw samodzielnie.
  • Druga grupa to osoby, które zdecydowanie wolą jeździć, niż pracować przy rowerze. Znają zaufanego mechanika, któremu powierzają swój jednoślad i nie przejmują się naprawami.

Zaliczasz się do drugiej grupy? Nawet w tym przypadku warto przemyśleć zakup kilku podstawowych narzędzi! Pewne czynności serwisowe i konserwacyjne trzeba wykonywać nawet po każdej jeździe. To, co będzie Ci potrzebne, wymieniliśmy w kolejnym akapicie.

Naprawa-roweru

Jakie narzędzia do roweru warto zawsze mieć w domu?

Spójrzmy na potrzebne narzędzia i akcesoria przez pryzmat usterek, które mogą się przytrafić na trasie oraz rutynowych czynności, które wykonujemy regularnie (czasami nawet po każdej pętli treningowej).

Najbardziej podstawową czynnością jest czyszczenie napędu. Nawet najtańszy łańcuch to koszt około 100 zł, a pozostałe elementy napędowe, czyli kaseta, zębatki mechanizmu korbowego oraz kółka przerzutek (tak, one też się zużywają), już w modelach rowerów ze średniej półki mogą kosztować łącznie nawet 1000 zł. Regularne pozbywanie się piasku i błota, które działają jak pasta ścierna, to podstawowa czynność, którą wszyscy wykonujemy niemal automatycznie po każdej jeździe. Po jeździe na szosie w suchych warunkach wystarczy w zasadzie gruby, suchy ręcznik, który pozwoli pozbyć się drobinek piasku z łańcucha i zębatek. Przy większych zabrudzeniach potrzebne mogą być specjalna szczotka, płyn do odtłuszczania łańcucha i smar do ponownej aplikacji.

Najczęstszą usterką, która zdarza się każdemu co najmniej raz w sezonie, jest zwyczajne przebicie dętki. Jej wymiana nie jest trudna, o ile posiadamy potrzebne narzędzia, czyli łyżkę do opon (a najlepiej dwie – wtedy zdecydowanie łatwiej jest zsunąć oponę z obręczy), klucz odpowiadający mocowaniu koła w rowerze oraz pompkę do ponownego napompowania koła.

Modernizacja-i-naprawa-roweru

Jeśli chodzi o pompkę, warto mieć dwie: jedną małą, wożoną ze sobą zawsze w koszulce kolarskiej (możliwą do zastąpienia głowicą z nabojem CO2 do szybszego pompowania) oraz jedną dużą, stacjonarną z manometrem (do kontroli ciśnienia powietrza w oponach na co dzień).

Oprócz tego przydaje się także podstawowy multitool, czyli wielofunkcyjne narzędzie rowerowe, wyposażone w skuwacz do łańcucha (narzędzie powinno odpowiadać posiadanemu łańcuchowi, a zatem należy dobrać je do liczby rzędów kasety) oraz specjalną spinkę, która na trasie może zastąpić pęknięte ogniwo (spinka również powinna zostać dobrana do szerokości łańcucha).

Większość regulacji w rowerze dokonać można za pomocą małego zestawu kluczy imbusowych. Za ich pomocą wyregulujemy wysokość oraz pozycję siodełka roweru, nastawy hamulców, przerzutki, kierownicę, a nawet zdejmiemy koła (przede wszystkim te wyposażone w tzw. sztywną oś – inne modele mają zazwyczaj szybkozamykacz niewymagający dodatkowych narzędzi).

Jak widzisz, lista jest krótka. Skoro wiesz już, jakie narzędzia do roweru kupić, w dalszej części artykułu przedstawimy przykładowy zestaw sprawdzonych propozycji.

Jakie narzędzia rowerowe kupić? Rowery Cube polecają

Poniżej znajdziesz zestaw najpotrzebniejszych narzędzi i akcesoriów. To sprawdzone modele przetestowane przez tysiące zadowolonych użytkowników – w tym nas samych.

Klucz do roweru

Po pierwsze – dobrej jakości multitool, czyli klucz wielofunkcyjny. To gotowa odpowiedź na pytanie, jakie klucze do roweru kupić na początek. Model Cube 40397 RFR 16F ma wszystko, czego potrzebujesz do awaryjnej naprawy swojego roweru – włącznie ze skuwaczem łańcucha. To dobre narzędzie w niewygórowanej cenie.

cube-40397-rfr

Łyżki do opon rowerowych

Łyżki do opon Cube CUBE 40240 RFR TRIPLE to lekkie i tanie, wykonane z wytrzymałego tworzywa akcesoria, bez których zdejmowanie opon z obręczy może być niemożliwe. W zestawie znajdują się trzy sztuki.

Cube-40240-rfr

Szczotka

Szczotka CUBE 40228 RFR CHAIN CLEANER to przydatne, proste urządzenie, które pomoże Ci utrzymać łańcuch w dobrej kondycji bez nadmiernego brudzenia rąk (oraz wszystkiego wokół roweru). To naszym zdaniem jeden z najbardziej zmieniających proces konserwacji roweru dodatków. Większość z nas, odkąd posiada to urządzenie, nie potrafi już wyobrazić sobie czyszczenia łańcucha w tradycyjny sposób.

Cube-40228-rfr-chain

Smar rowerowy

Smar rowerowy CUBE 93428 ACID BIKE GREASE to świetny środek do smarowania ruchomych elementów roweru, między innymi piast, sterów i supportu. Zmniejsza tarcie i zapobiega powstawaniu korozji. Pamiętaj jednak, że łańcuch rowerowy wymaga innej ochrony – dedykowanej oliwki, smaru lub wosku o dostosowanych do takiej pracy parametrach.

Cube-93428-acid

Specjalny płyn

Płyn CUBE 93424 ACID to uniwersalny środek do czyszczenia całego roweru. Wystarczy pokryć rower środkiem, odczekać kilka minut i spłukać całość wodą. Płyn jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich materiałów – zarówno ramy, jak i akcesoriów. Pamiętaj jednak, by na czas czyszczenia zdjąć z roweru oświetleniebidony i sakwy. Środek powinien dotrzeć do każdego zakamarka roweru.

Cube-93424-acid

Zadbaj też o umiejętności

Skoro wiesz już, jaki zestaw narzędzi do roweru może przydać Ci się na trasie, zadbaj też o to, by wiedzieć, jak ich użyć. Może okazać się, że pierwsza usterka przytrafi się wcześniej, niż to sobie wyobrażasz, a szukanie na gorąco w internecie informacji, jak zmienić dętkę w swoim rowerze, może Cię niepotrzebnie stresować. Proponujemy Ci proste ćwiczenie: poświęć jeden dzień na przyjrzenie się swojemu rowerowi. Sprawdź, jak odkręcić części, które mogą się popsuć. Zdejmij koło i wyjmij z niego dętkę, a następnie złóż całość. Choć początkowo sprawy mogą iść mozolnie, możesz nam wierzyć, że wprawiony kolarz wymienia dętkę w rowerze w czasie poniżej 2–3 minut.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło