Blog

comment Komentarz: 0

Jak używać łyżki do opon rowerowych?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 58

Większość początkujących kolarzy zastanawia się nad zakupem roweru, kaskubutów czy oświetlenia (i bardzo dobrze!), ale niewiele z nich myśli o tym, jakie łyżki do opon rowerowych kupić. Inwestycja ta, choć niewielka, zazwyczaj czyniona jest dopiero wtedy, gdy po raz pierwszy przebijamy dętkę i próbujemy zdjąć oponę bez łyżki. Dziś powiemy Ci, jak używać łyżek, jakie wybrać, by nie zepsuć obręczy, i czy naprawdę są konieczne.

Jak używać łyżki do n rowerowych? Do czego właściwie służy?

Łyżka do opon to proste narzędzie znane nie tylko kolarzom, ale także majsterkowiczom, wulkanizatorom i mechanikom samochodowym. Służy do zdejmowania opon z rantu obręczy. Czy jest niezbędna? Zazwyczaj nie. Sprawia jednak, że zdejmowanie opony trwa kilka sekund, a nie kilka minut, a przy okazji zaoszczędza nam brudnych rąk i skaleczeń. Zdarzają się jednak opony tak ciasne, że bez użycia łyżki nie uda się ich zdjąć. Gdy „guma” spotka nas na trasie, w takiej sytuacji przyjdzie ratować się tym, co będzie pod ręką – kawałkiem drewna lub blaszką znalezioną na jezdni, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia obręczy koła.
Jak jednak używać łyżki do opon?
    1. Do zdjęcia i włożenia opony z lub na obręcz potrzebna będzie przynajmniej jedna łyżka do opon, choć warto użyć dwóch.
    2. Po zdjęciu koła z roweru warto spuścić powietrze z dętki – przynajmniej częściowo. Bez tego trudno będzie zdjąć lub nałożyć oponę.
    3. Następnie jedną łyżkę, wyprofilowaną stroną, wkładamy pomiędzy krawędź opony a obręcz koła. Jeśli łyżka jest wyposażona w haczyk, możemy włożyć go na najbliższą szprychę, tym samym unieruchamiając łyżkę w jednym miejscu i uwalniając jedną dłoń. Tak założona łyżka sprawi, że w tym miejscu opona nie wskoczy z powrotem na obręcz.
    4. Drugą łyżkę wkładamy obok pierwszej i przesuwamy nią wzdłuż obręczy. Jedna strona opony będzie znajdować się wówczas poza obręczą, dając nam dostęp do dętki. Druga krawędź opony może zostać na obręczy. Nie trzeba zdejmować jej do wymiany dętki. Jeśli jednak chcesz zmienić całą oponę, wykonaj identyczne czynności.
Oponę włożysz w analogiczny sposób, pracując łyżkami do wnętrza obręczy, a nie na zewnątrz. Pamiętaj, by przed wymianą dętki na nową sprawdzić palcami (delikatnie!) wnętrze opony. Bardzo możliwe, że wciąż jest w niej element, który uszkodził poprzednią dętkę.

Jakie łyżki do opon rowerowych polecamy?

Zastanawiasz się, jakie łyżki do opon rowerowych kupić? Wybór jest przecież ogromny. Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji. Najważniejsze, by łyżka była wykonana z miękkiego tworzywa, które nie uszkodzi obręczy. Odpadają więc zakończone ostrymi krawędziami łyżki z metalu. Łyżka może być też elementem multitoola, czyli tak zwanego narzędziownika.

ŁYŻKI CUBE 40240 RFR TRIPLE

Najtańsze rozwiązanie – zestaw trzech łyżek dobrej jakości. Przy zdejmowaniu opony przydadzą się dwie, jednak każdy wie, że łyżki lubią się gubić.

Lyzki-cube-40240-rfr-triple

KLUCZ CUBE 40392 RFR 19F

Jakie łyżki do opon rowerowych spodobają się gadżeciarzom? Te, które umieszczone są w narzędziu wielofunkcyjnym! Ten model Cube to stylowy dodatek i bardzo funkcjonalny multitool. Oprócz solidnej łyżki do opon znajdziesz tam także skuwacz do łańcucha i podstawowe narzędzia.

klucz-cube-40392-rfr-19f

KLUCZ CUBE 40249/393 SMART

Kolejna propozycja klucza wielofunkcyjnego. Oprócz skuwacza/rozkuwacza do łańcucha rowerowego (przydaje się rzadko, ale w trasie jest nie do zastąpienia przez nic innego), zawiera także Torx w rozmiarze 25 i inne przydatne końcówki.

klucz-cube-40249393smart

O co prócz łyżki rowerowej warto jeszcze zadbać?

Wiesz już wszystko o łyżkach do opon rowerowych – jak ich używać, na co uważać i które warto kupić. Oprócz nich może przydać Ci się także kilka innych akcesoriów. Zestaw naprawczy składający się z nowej dętki, łatek, klucza do kół i łyżki trzeba gdzieś przewozić.
Producenci oferują wiele rozwiązań, w tym wygodne torebki podsiodłowe (SAKWA CUBE 93171 ACID CLICK L), małe sakwy mocowane w trójkącie ramy, jak na przykład CUBE 14049 RFR TRIANGLE TOURER 2, a także hit ostatnich sezonów, czyli najdyskretniejsze pojemniki na narzędzia w kształcie bidonów, w których przewozić można całkiem sporo przydatnych akcesoriów. Pojemnik marki Cube ma 0,6l pojemności, co pozwala schować dętkę i kilka najważniejszych narzędzi rowerowych.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło