Jaki rower wyprawowy wybrać? Ranking
Rower wyprawowy to szczególna konstrukcja. Jeszcze kilkanaście lat temu stanowiły ciekawostkę dla nielicznych, a dziś stają się coraz popularniejszą grupą rowerów. Trudno się temu dziwić – bikepacking czy też popularne w Europie „sakwiarstwo” przyciąga coraz więcej entuzjastów. W tym artykułem postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania: jaki rower wyprawowy kupić? Czym powinien się charakteryzować?
Najlepszy rower wyprawowy – czyli jaki? Co powinno go wyróżniać?
Rower wyprawowy, jak wskazuje sama nazwa, ma posłużyć w trakcie wyprawy. Samą wyprawę można zdefiniować na wiele sposobów: dla części z nas będzie to długi weekend, podczas którego przejedziemy część szlaku R10 na polskim wybrzeżu, a dla innych trzy miesiące tułaczki po Ameryce Południowej. Każdy rower wyprawowy powinien jednak mieć kilka niezbędnych cech, które opiszemy poniżej.
Wygodna i odporna na uszkodzenia rama to podstawa
To prawdziwe serce (a może szkielet?) roweru. Geometria ramy powinna być na tyle wygodna, abyśmy mogli spędzać w drodze większą część dnia, a przed położeniem się spać czuć zmęczenie, a nie bóle stawów czy mięśni. Rama powinna być ponadto wykonana z odpornego na uszkodzenie materiału. Najpopularniejsze w tym segmencie rowerów są więc ramy z lekkiego aluminium.
Trzeba jednak przyznać, że ramy z tzw. stali CrMo (chromowo-molibdenowej) wracają do łask, mimo sporej wagi. Na ich korzyść przemawia duży komfort jazdy wynikający z możliwości tłumienia drgań oraz bardzo łatwa naprawa praktycznie w każdym miejscu na świecie. W kategorii rowerów wyprawowych praktycznie nie spotyka się ram z włókna węglowego.
Solidne koła
W rowerach wyprawowych waga i wysokość stożka nie mają takiego znaczenia jak wytrzymałość na uszkodzenia. Uszkodzenie koła (np. wygięcie obręczy) może zakończyć każdy rowerowy wyjazd. Należy więc wybierać możliwie odporne na awarie konstrukcje.
Uniwersalne opony
W czasie kilkutygodniowych wypadów, a także weekendowych wycieczek, na drodze możesz spotkać każdą możliwą nawierzchnię: asfalt, piasek, żwir, kamienne płyty i błoto. W rowerach wyprawowych stosuje się więc opony możliwie wszechstronne: szybkie na utwardzonych powierzchniach i przyczepne na tych śliskich oraz grząskich. Dobrym wyborem są opony semi-slick, łączące obie te cechy.
Otwory montażowe i bagażniki
Na wyprawę trzeba się jakoś spakować, a do tego niezbędne są otwory montażowe do mocowania bagażników i toreb. Rower wyprawowy powinien mieć ich jak najwięcej.
Niezawodne hamulce
Jeden z najważniejszych komponentów roweru – bezpośrednio odpowiada za nasze bezpieczeństwo, musi być niezawodny. Wybierz rower, które został wyposażony w hamulce hydrauliczne lub mechaniczne.
Łatwość konserwacji i serwisowania
Wyprawy mają to do siebie, że czasami coś idzie nie po naszej myśli. To całkowicie normalne. Wybierając się na rowerowy wyjazd, należy być wyposażonym w podstawowe narzędzia, a przede wszystkim umiejętności serwisowania własnego roweru. Okładziny hamulcowe już po jednym dniu w górzystym terenie mogą nadawać się do wymiany. Umiejętność zakucia rozerwanego łańcucha rowerowego za pomocą spinki, wymiana haka przerzutki czy przebitej dętki to podstawa. Rower musi jednak dawać możliwość łatwego dostępu do tych części.
Jaki rower wyprawowy wybrać? Ranking
Skoro omówiliśmy już podstawowe cechy rowerów wyprawowych, przejdźmy do konkretów. Poniżej przedstawiamy cztery propozycje bardzo ciekawych konstrukcji zróżnicowanych pod kątem ceny i możliwości.
ROWER CUBE 648300 KATHMANDU PRO
Cube Kathmandu Pro to idealne połączenie roweru wyprawowego z typowym rowerem „na co dzień”. Ma wszystko, czego można potrzebować podczas dojazdów do pracy czy na zakupy, a przy okazji nie brak mu niczego, by wybrać się na naprawdę długą wycieczkę. Wygodna geometria ramy, niska waga i zintegrowane oświetlenie to bardzo pożądane cechy w tej kategorii rowerów. Świetnej jakości błotniki oraz fabryczny bagażnik roweru nadają mu podróżniczego sznytu. Producent zastosował bardzo dobre przerzutki Shimano oraz hydrauliczne hamulce tej samej marki.
ROWER CUBE 548100 TOURING EASY ENTRY
Cube Touring, jak sugeruje nazwa modelu, został stworzony do przemierzania wielu kilometrów, za to rama typu easy entry (z obniżoną do maksimum górną rurą) ułatwia wsiadanie i zsiadanie w „codziennych” ubraniach. Dzięki temu rower idealnie sprawdza się też w mieście. Konstrukcja jest wyposażona w zintegrowane oświetlenie, błotniki i bagażnik, a zastosowane podzespoły, takie jak hamulce V-brake czy przerzutki, są niedrogie, łatwodostępne i bardzo proste do wymiany.
ROWER CUBE 731252 KATHMANDU HYBRID EXC 750 EASY ENTRY
A gdyby tak w daleką podróż wybrać się rowerem hybrydowym? Czy pomocniczy silnik elektryczny ma prawo bytu w konstrukcjach wyprawowych? Okazuje się, że jak najbardziej tak! Nie brakuje osób, które nie wyobrażają sobie innego sposobu podróżowania. Silnik Bosch Drive Unit Performance CX Generation 4 pozwoli pokonać każdy podjazd i każdy szlak bez względu na nachylenie i ciężar bagażu, a hamulce i przerzutki Shimano Deore zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo i kulturę pracy. Rama easy entry ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru.
ROWER CUBE 631263 KATHMANDU HYBRID EXC 750
Jeśli zamiast ramy easy entry preferujesz klasyczną geometrię, spodoba Ci się ten model! Cube Kathmandu Hybrid EXC 750 to podobny do powyższego sprzęt na naprawdę długie i wymagające trasy. Wystarczy wrzucić na bagażnik roweru sakwy, a do nich namiot i śpiwór, a potem ruszać w drogę! O komfort i bezpieczeństwo zadbają najlepsze na rynku komponenty wybrane przez producenta.
O czym pamiętać, gdy wybierasz się na wyprawę rowerową?
Mamy nadzieję, że odpowiednio wytłumaczyliśmy Ci, czym są rowery wyprawowe, a nasz ranking pomógł w wyborze idealnego modelu. Należy mieć jednak świadomość, że rowery wyprawowe to naprawdę szeroka grupa produktów i każdy cyklista może mieć własną definicję takiej konstrukcji. W podróży przydadzą Ci się sakwy, a także dobrej jakości odzież rowerowa i dodatkowe akcesoria: kask, bidon, rękawiczki i okulary!
Brak komentarzy
Napisz komentarz