Blog

comment Komentarz: 0

Rower elektryczny a przepisy: co trzeba wiedzieć?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1389

Rowery hybrydowe zyskują coraz większą popularność. Spotykamy je na ulicach, w parkach i podczas wycieczek. Jeśli zainteresował Cię taki rodzaj jednośladu, koniecznie musisz poznać obowiązujące rower elektryczny przepisy i wiedzieć, co wolno, a czego nie wolno robić na drodze. Zajmiemy się tym w dzisiejszym artykule.

Jaką maksymalną prędkość może rozwinąć rower elektryczny?

W przypadku rowerów elektrycznych prędkość, jaką mogą osiągać, jest z góry narzucona przez przepisy. Należy jednak zaznaczyć, że silnik elektryczny w takich rowerach może działać wyłącznie w sposób pomocniczy, czyli wspomagać rowerzystę w pedałowaniu. Rowery hybrydowe nie mają manetki, która pozwalałaby przyspieszać bez pracy mięśni. Silniki elektryczne mogą więc aktywnie pracować do prędkości 25 km/h. Powyżej tej prędkość rowerzysta jest już zdany na własną wytrzymałość. Nie oznacza to jednak, że na takim sprzęcie nie da się jechać szybciej. Wytrenowani kolarze mogą osiągać prędkości przekraczające nawet 40 km/h – jednak już bez wspomagania.

Rower-elektryczny-w-miescie

Ograniczone są także moc silnika elektrycznego (do 250 W) oraz napięcie akumulatora (do 48 V). Przepisy nie ograniczają za to momentu obrotowego, odpowiedzialnego bezpośrednio za przyspieszenie, jednak jest to cecha będąca konsekwencją pozostałych, wymienionych wcześniej parametrów.

Czy na rower elektryczny trzeba mieć prawo jazdy?

Mówiąc o rowerach elektrycznych, mówimy o jednośladach z napędem pomocniczym z ograniczeniem mocy do 250 W. Tego typu rowery nie wymagają żadnych dodatkowych uprawnień do kierowania – obowiązują je te same przepisy, które dotyczą tradycyjnych rowerów. W ruchu drogowym powinny poruszać się zgodnie z zasadami dotyczącymi rowerów (mogą np. jeździć po drogach dla rowerów).

Jazda-na-rowerze-hybrydowym

Rowery o większej mocy, pozwalające na jazdę z prędkością do 45 km/h klasyfikuje się jako elektryczne motorowery, które wymagają stosownych uprawnień (prawa jazdy kat. B lub prawo jazdy kat. AM).

Taki pojazd powinien być również zarejestrowany oraz posiadać polisę OC – tak samo jak w przypadku skuterów, samochodów czy motocykli.

Mandat za rower elektryczny – kiedy możesz go dostać? Ile może wynieść?

W przypadku rowerów elektrycznych o mocy nieprzekraczającej 250 W mandat może dotyczyć w zasadzie tylko „typowych” przewinień cyklistów, czyli między innymi braku oświetlenia zgodnego z przepisami, braku dzwonka, co najmniej jednego sprawnego hamulca czy odblasku. Obowiązki te wynikają z § 53. – Obowiązkowe wyposażenie roweru, wózka rowerowego i motoroweru. Za brak kompletnego wyposażenia roweru można otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Policja podczas kontroli z największą uwagą sprawdza zazwyczaj obecność oraz stan oświetlenia rowerowego. Nic dziwnego – chyba każdy z nas spotkał się już z cyklistami poruszającymi się bez jakiegokolwiek światła pozycyjnego. Taka jazda może być fatalna w skutkach zarówno dla nich, jak i dla innych uczestników ruchu. Zadbaj więc o komplet dobrej jakości świateł, zanim wyruszysz na trasę!

·        Rekomendujemy zakup pełnego zestawu oświetleniowego lub pojedynczych lampek. Jeśli chodzi o światło przednie barwy białej, polecamy lampkę Cube Acid PRO-E 60 CMPT BES3 wyposażoną w kabel o długości 140 cm i złącze jednostki napędowej Bosch. Moc 60 luksów wystarczy do efektywnego oświetlania drogi.

Lampka-rowerowa-acid-pro-e

·        Jako solidna lampa tylna w kolorze czerwonym sprawdzi się model Cube Acid PRO z możliwością pracy do 3 godzin z pełną mocą oświetlenia oraz ładowaniem przez złącze Micro-USB.

·        Jeśli jednak chcesz kupić cały komplet w jednym zestawie, polecamy lampki Cube RFR CMPT ze zintegrowanym szkłem odblaskowym.

Jeśli chodzi o dzwonek, wybór może być tylko jeden: genialny i dyskretny KNOG OI w formie obejmy na kierownicę. Czysty, donośny dźwięk i brak irytującego hałasu podczas jazdy na nierównościach – wszystko w cenie.

Dzwonek-rowerowy-kno

Polecane rowery elektryczne

Skoro znasz już związane z jazdą na rowerach elektrycznych przepisy, poznaj też same rowery! Poniżej znajdziesz dwie propozycje jednośladów hybrydowych spełniających wymagania prawne i klasyfikowane jak zwykłe rowery.

1.   Po pierwsze – CUBE 635102 STEREO HYBRID 120 PRO ALLROAD 625. Genialny, uniwersalny rower zbudowany na bazie jednostki napędowej Bosch oraz lekkiej aluminiowej ramie. Pełne zawieszenie i zintegrowane akcesoria pozwalają na dojazdy do pracy, przeżywanie górskich przygód oraz dłuższe wycieczki – bez przemęczania się na podjazdach.

Cube-635102-stereo-hybrid-120-pro

2.  Propozycja numer dwa to ROWER CUBE 633151 REACTION HYBRID PERFORMANCE 500 ALLROAD TRAPEZErower hybrydowy typu hardtail (z jednym amortyzatorem – z przodu) wyposażony w trapezową ramę ułatwiającą wsiadanie, 250-watowy silnik i wydajną baterię. Jednostka napędowa osiąga moment obrotowy 75Nm, co pozwala na sprawne przyspieszanie i daje mnóstwo radości z jazdy.

Cube-633151-reaction-hybrid-performance

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło