Blog

comment Komentarz: 0

Jazda rowerem po chodniku: kiedy możliwa?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1120

Chodnik przeznaczony jest dla pieszych, jednak często można na nim spotkać rowerzystów. Czy faktycznie można jeździć rowerem po chodniku? A może rowerzyści łamią prawo? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy można jeździć rowerem po chodniku?


W polskim prawie o Ruchu Drogowym jest jasno napisane:


Art. 26.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
[...]
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.


To jasno wskazuje, że jednośladem po chodniku jeździć nie można. Jednak w dużych miastach często spotyka się rowerzystów poruszających się chodnikiem. Czy łamią oni wszyscy prawo? Niekoniecznie. Wszystko zależy od warunków panujących na jezdni, pogody oraz kilku innych okoliczności. Czasami można przejechać odcinek trasy po chodniku dla zachowania własnego bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać o tym, że w takiej sytuacji piesi zawsze mają pierwszeństwo.

Jazda-rowerem-po-miescie

Kiedy można jechać rowerem po chodniku?

Co zrobić, kiedy nie ma nigdzie drogi rowerowej? Ryzykować dostanie mandatu i wjechać na chodnik czy może ryzykować własne zdrowie i zjechać na jezdnię obok szybko jadących samochodów? A może wybrać trzy razy dłużą trasę tylko po to, żeby znajdowały się na niej ścieżki rowerowe?

Na szczęście w takim przypadku, nie musimy wybierać "mniejszego zła", ponieważ przepisy rowerowe przybywają nam z pomocą. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest wyjątkowo dozwolone w kilku określonych przypadkach. Są to sytuacje kiedy:

    • osoba jadąca chodnikiem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, pod warunkiem, że ona również porusza się jednośladem. Pamiętajcie, żeby najmłodsi rowerzyści zawsze mieli na głowie kask rowerowy;

Jazda-rowerem-w-terenie-zabudowanym

    • szerokość chodnika, który ciągnie się wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Musisz jednak pamiętać o tym, że na chodniku jesteś gościem i nie możesz narażać pieszych na niebezpieczeństwo;

    • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), nawet jeśli droga obok pozwala na kierowanie pojazdem do 50 km/h. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc w takim wypadku najlepiej przenieść się wraz z rowerem na chodnik, aby spokojnie pokonać wyznaczoną trasę.

Pamiętaj także, że zanim wyruszysz w trasę, nawet tę krótką, warto sprawdzić stan swojego jednośladu, aby upewnić się, że możesz się nim bezpiecznie poruszać.

Kiedy rowerzysta nie ma prawa do jazdy po chodniku?

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

To treść  Art. 33. 1. ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, że jeżeli na Twojej trasie wyznaczona została ścieżka rowerowa, to możesz jechać rowerem wyłącznie po niej. Na szczęście ścieżek rowerowych w większych miastach z roku na roku przybywa i zaczynają one tworzyć siatkę miejskich połączeń.

Zanim wyjedziesz, warto sprawdzić trasę, którą masz zamiar się poruszać. W Internecie bez problem znajdziesz kilka aplikacji z trasami rowerowymi, które pozwolą Ci wyznaczyć najbardziej optymalną drogę.

rower-na-sciezce-rowerowej-rowerycube

W naszym kraju obecnie jest coraz więcej ścieżek rowerowych, jednak do rowerowego raju jeszcze wiele nam brakuje. Najwięcej dróg przystosowanych do poruszania się jednośladem jest w Warszawie, a suma tras wynosi aż 495 km. Jest to imponująca liczba, jednak pomiędzy pierwszym miastem, a drugim na liście znajduje się istotna przepaść. Drugim miastem pod względem długości tras dla rowerzystów jest Wrocław i tutaj jest to już 214 km. Różnica pomiędzy tymi dwoma miastami jest gigantyczna. Na trzecim miejscu znajduje się Gdańsk z długością 185 km, a na czwartym Kraków, który posiada 165 km dróg dla rowerzystów. Do miast, które posiadają znaczne długości tras przeznaczonych dla jednośladów możemy jeszcze zaliczyć Łódź (146 km), Poznań (129 km), Lublin (110 km), Białystok (107 km), Rzeszów (100 km) oraz Szczecin (98 km).

Jak jechać rowerem po chodniku?

Rower na chodniku to nic złego i warto zawsze o tym pamiętać. Jednak kiedy masz do wyboru inną, zbliżoną trasę specjalnie wyznaczonymi pasami dla rowerzystów lub ścieżkami rowerowymi, to Twój wybór zawsze powinien paść na tę właściwą opcję. Podczas jazdy chodnikiem nie można używać sygnałów dźwiękowych lub świetlnych w celu wyprzedzenia pieszych oraz należy zachować bezpieczną odległość w trakcie ich omijania. Poruszając się rowerem po mieście, nigdy nie powinieneś jechać zbyt szybko, ponieważ piesi również łamią prawo, spacerując ścieżkami wytyczonymi dla jednośladów. Tak jak w przypadku jazdy samochodem zasada ograniczonego zaufania z pewnością się sprawdzi również na rowerze.

Wycieczka-rowerem-po-miescie

Tagi: rower

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło