Blog

comment Komentarz: 0

Zgodnie z prawem - obowiązkowe wyposażenie roweru

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 955

Rower może służyć każdemu z nas do innych celów. Jedni kupują go w celach rekreacyjnych i w wolnym czasie udają się na krótkie wycieczki rowerowe. Dla innych rower to codzienny środek transportu do pracy, sklepu lub szkoły. Rower może być także traktowany jako sprzęt sportowy podczas długich, wielodniowych tras lub wyścigów rowerowych. Niezależnie od tego w jakim celu kupiłeś rower, jeżeli poruszasz się nim po drogach lub ścieżkach rowerowych, musisz dostosować swoje wyposażenie roweru do obowiązujących przepisów prawa. 

Przepisy rowerowe 2022

Przepisy związane z rowerem i poruszaniem się nim reguluje Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych i pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia. W aktach prawnych znajdują się definicje związane z drogami i ścieżkami rowerowymi oraz zasady korzystania z nich. Skupmy się jednak na rowerze i jego wyposażeniu. Co to jest rower?

Rowerpojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Aktualne przepisy zostały dostosowane do zmieniającego się rynku rowerowego i uwzględnione w nich zostały także rowery hybrydowe, nazywane często rowerami elektrycznymi. Rowery typu Cube Hybrid Cargo to według prawa wózki rowerowe. 

rower-w-miescie

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Warunki techniczne i wyposażenie roweru określone zostało w rozporządzeniu. Jakie akcesoria rowerowe są obowiązkowe?

  • światło pozycyjne z przodu w kolorze białym lub żółtym selektywnym;
  • światło odblaskowe z tyłu w kolorze czerwonym, w kształcie innym niż trójkąt;
  • światło pozycyjne z tyłu w kolorze czerwonym;
  • światła sygnalizacyjne, jeżeli rower uniemożliwia sygnalizowanie ruchem ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy; 
  • co najmniej jeden sprawny hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, o nieprzeraźliwym dźwięku. 

Z powyższej listy wynika, że najważniejsze w rowerze (i słusznie) są światła i należy ich używać w określonych sytaucjach - przede wszystkim podczas jazdy rowerem w ruchu ulicznym. Warto wyposażyć się od razu w komplet oświetlenia rowerowego, żeby uniknąć problemów na trasie. 

oswietlenie_rowerowe

Oświetlenie rowerowe - jakie należy posiadać

Najistotniejsza kwestia podczas wyboru odpowiednich lampek rowerowych to ich moc. Powinny być one widoczne w nocy, przy dobrych warunkach pogodowych, z odległości 150 m. Druga ważna sprawa to ich montaż: nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni. Oznacza to, że światło przednie należy zamontować na kierownicy rowerowej a tylne na sztycy podsiodłowej. Oświetlenie zamontowane na kasku rowerowym, takie jak lampka Cube LED HPA 2000 jest wyłącznie światłem pomocniczym, które świetnie doświetli drogę w lesie w trakcie wieczornej lub nocnej eskapady. 

Jakie oświetlenie polecamy? 

Lampka przednia Cube RFR Diamond

lampka-przod-rower

Tylna lampka KNOG Skull Blinder

lampka-tylna-knog

Komplet oświetlenia Cube ACID PRO 40

komplet-osweitlenia-rowerowego

Dodatkowe wyposażenie roweru – co zawsze warto mieć przy sobie?

Oprócz obowiązkowych akcesoriów warto zastanowić się co jeszcze przyda nam się podczas jazdy rowerem. Jeżeli planujesz dłuższe wycieczki rowerowe to z pewnością oprócz roweru kup koszyk oraz dopasowany bidon. Pompka, zapasowa dętkałyżki rowerowe lub łatki - to must have, żeby poradzić sobie z defektem na trasie. Wszystko bez problemu pomieścisz w wygodnej i poręcznej torebce podsiodłowej, która odpowiednio zamontowana nie zasłoni tylnego światła pozycyjnego.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło