Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower dla 5-latka wybrać? Ile cali?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 418

Wraz z nastaniem lata wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, jaki rower dla 5-latka będzie tym odpowiednim. 5 lat to wiek, kiedy wiele maluchów porzuca już boczne kółka i przesiada się na swój pierwszy „dorosły” jednoślad. W tym artykule przekażemy najważniejsze informacje dotyczące wyboru odpowiedniego roweru, który może mieć duży wpływ na dalszą aktywność dziecka. Przedstawimy też kilka propozycji, które pomogą zobrazować, jaki rower dla 5 latka do nauki jazdy będzie najlepszy.

Dobry rower dla 5-latka – czyli jaki? Na co zwrócić uwagę?


Zastanawiając się, jaki rower dla 5-latka wybrać, na względzie powinniśmy mieć przede wszystkim i w pierwszej kolejności bezpieczeństwo malucha:
    • Rower musi być więc wyposażony w dobrej jakości przyczepne opony, które nie pozwolą na upadek na śliskiej nawierzchni.
    • Masa roweru musi być odpowiednia.
    • Istotne są też dobrej jakości hamulce.


W rowerach dla 5-latków znajdziemy zazwyczaj cechujące się satysfakcjonującym stosunkiem ceny do jakości hamulce szczękowe typu V-brake, choć spotykane są też coraz częściej konstrukcje z zaciskami tarczowymi.

Dzieci-na-rowerach


Najważniejsza w tej kwestii jest jednak możliwość regulacji siły hamowania. 5-latek uczący się dopiero samodzielnej jazdy na swoim pierwszym „dużym” rowerze, powinien powoli oswajać się z siłą hamulców. Warto więc na początku postawić na dłuższą drogę hamowania z łagodniejszym zatrzymaniem, mając dziecko na oku, niż pozwolić mu na niespodziewaną wywrotkę. Niestety, nazywane popularnie przez kolarzy OTB (Over the Bar – upadek przez kierownicę) na początku rowerowej przygody może zafundować traumę na długie lata.


Kolejne wspomniane kryterium to masa roweru. Obowiązująca zasada jest oczywista – im rower lżejszy, tym lepiej. Musimy mieć na uwadze, że stosunek wagi dziecka do wagi roweru jest znacznie większy niż w przypadku konstrukcji, na których jeżdżą dorośli. Waga roweru dla dziecka w tym wieku może wynosić nawet połowę masy jego ciała. W przypadku rowerów dla dorosłych jest to zazwyczaj niewiele ponad 1/6 ich masy. Różnica jest więc ogromna! Waga roweru jest szczególnie istotna w bardziej górzystych rejonach kraju.


Decyzję o montażu bocznych kółek powinno się dostosować do poziomu umiejętności dziecka. Jeśli malec jeździł wcześniej na rowerku biegowym, naukę utrzymania równowagi ma już prawdopodobnie za sobą. W przeciwnym wypadku warto zamontować pomocnicze kółka na kilka dni lub tygodni – do momentu, gdy dziecko poczuje się pewniej.


Jak duży powinien być rower dla 5-latka? Ile powinien mieć cali?


Oprócz wyboru osprzętu, materiału ramy i innych elementów ważna jest również kwestia rozmiaru! Jaki duży rower dla 5 latka powinniśmy wybrać? Odpowiedź jak zawsze brzmi: to zależy. A zależy głównie od wzrostu dziecka. Zamiast więc trzymać się sztywnych reguł, warto po prostu zmierzyć dziecko, a następnie posłużyć się tabelą producenta, która powie, ile cali powinien mieć rower dla 5-latka w Waszym przypadku. W zdecydowanej większości będą to rozmiary w przedziale 16–20 cali.

Dziecko-na-rowerze-w-gorach


Uprzedzamy – absolutnie nie warto kupować roweru w rozmiarze „na zapas”. Takie rozwiązanie często kończy się zniechęceniem dziecka do jazdy. Zbyt duży rower wymusza bardzo pochyloną pozycję, co prowadzi do obciążenia nadgarstków oraz zmęczenia pleców. To właśnie w przypadku dzieci powinniśmy szczególną uwagę zwracać na ergonomię i prawidłową postawę ciała.


Jaki rower dla 5-latka wybrać? Polecane modele


W swoich radach chcemy być precyzyjni, a to, oprócz tłumaczenia, jaki rower dla 5-latka będzie odpowiedni, wymaga także pokazania konkretnych przykładów. W poniższym rankingu znajdziesz więc kilka najciekawszych propozycji, na które warto zdecydować się w zależności od wzrostu dziecka. Mamy więc odpowiednio: rower 16-calowy i 18-calowy oraz dwie propozycje rowerów 20-calowych dla nieco wyższych dzieci.


ROWER CUBE 421120 CUBIE 160 RT


Zestawienie otwiera 16-calowy rower zbudowany na lekkiej, aluminiowej ramie, dzięki której masa całej konstrukcji wynosi nieco ponad 7 kg. Skutecznie zatrzymujące rower hamulce Alloy zadbają o bezpieczeństwo malucha, a ich łagodne działanie nie będzie powodowało utraty równowagi. Rower dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie!

Rower-cube-dla-dzieka-cubie-160-rt


ROWER CUBE 421500 CUBIE 180 SL


Nieco większy od poprzednika model w rozmiarze 18 cali może pochwalić się podobną wagą oraz równie dobrym osprzętem. I w tym przypadku spotkamy hamulce Alloy, aluminiową ramę oraz legendarne już opony Schwalbe o umiarkowanie agresywnym bieżniku, który umożliwi eksplorację nowych ścieżek – zarówno leśnych duktów, jak i asfaltowych tras.

Rower-dla-dziecka-Cubie-180-sl


ROWER CUBE 522310 ELLA 200


Cube ELLA 200 to rower typowo miejski. Doskonała konstrukcja do samodzielnego pokonywania drogi do szkoły lub przedszkola za pomocą siły własnych nóg oraz urządzania sobie wycieczek w weekendowe poranki. Rower jest wyposażony we wszystko, co niezbędne: solidny bagażnik, błotniki i zintegrowany system oświetlenia dla bezpieczeństwa Twojego dziecka. Pokonywanie wzniesień ułatwi 7-biegowa przekładnia Shimano.

Rower-Cube-ella-200-dla-dziewczynek


ROWER CUBE 422190 ACID 200 SL


20-calowy rower o uniwersalnym przeznaczeniu i niskiej wadze. Lekka aluminiowa rama i przyczepne opony Schwalbe zachęcają do mocniejszego naciskania na pedały. Za skuteczne hamowanie odpowiadają dobrej jakości hamulce Alloy. Mocnym punktem tej propozycji jest także 9-stopniowa przekładnia Microshift, cechująca się wysoką kulturą pracy.

Rower-Cube-acid-200-sl


O czym jeszcze pamiętać, gdy 5-latek wsiada na rower?


Warto też pamiętać, że wyposażenie 5-latka w sam rower to nie wszystko. Już na etapie wyboru jednośladu powinniśmy zająć się równie wnikliwym przeglądaniem oferty kasków rowerowych. Ochrona najważniejszego organu w ciele, czyli mózgu, jest kluczowa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych cyklistów. W ofercie firm rowerowych nie brakuje solidnie wykonanych kasków o bardzo ciekawym designie. Dobrym przykładem jest KASK ROWEROWY CUBE 16272 LINOK JUNIOR. To wyposażony w profesjonalny system MIPS kask o dużym potencjale ochronnym. Posiadając 11 otworów wentylacyjnych zapobiega poceniu się skóry głowy, a dodatkowe punkty w kategorii bezpieczeństwa należą się tej konstrukcji za zintegrowane oświetlenie LED zamocowane z tyłu kasku. Niska waga (225 g) nie zniechęci dziecka do jego noszenia, a rasowy wygląd znany z górskich single tracków będzie z całą pewnością atrakcyjny dla młodego kolarza.

Kask-rowerowy-cube-linok-junior


Oprócz kasku przydać mogą się również RĘKAWICZKI CUBE 11128 PERFORMANCE SF JR. Ich zadaniem jest przede wszystkim odprowadzanie potu z dłoni i poprawa pewności chwytu. Podczas drobnych upadków mogą też zaoszczędzić zadrapań skóry. W początkowej fazie nauki jazdy na rowerze mogą też zapobiegać powstawaniu odcisków i pęcherzy na skórze dłoni.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło