Blog

comment Komentarz: 0

Rower gravel – co to jest? Jaki wybrać?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1483

Czym jest rower gravel? Co to za konstrukcja? Czy rzeczywiście stanowi propozycję dla każdego? Poniżej postaramy się rozwiać mity narosłe wokół tego tematu i trzeźwo spojrzeć na jeden z największych rowerowych hitów ostatnich lat.

Co to jest rower gravel?


Pojawienie się na rynku pierwszych rowerów typu gravel było podobnie kontrowersyjne, co wprowadzenie obowiązku noszenia kasków przez zawodników Tour de France w 2003 roku. Temat wywołał (i wciąż wywołuje) niesamowicie żarliwe dyskusje w grupach i na forach dyskusyjnych. Dla jednych rower gravel to idealna odpowiedź na potrzebę nieskrępowanej eksploracji terenu i uniwersalny rower „do wszystkiego”. Inni widzą w nim jedynie zabieg marketingowy i próbę upchnięcia na rynku kolejnej konstrukcji, która ma wyrwać nam z kieszeni ciężko zarobione pieniądze. Ale co to właściwie jest ten gravel? Jak wygląda i do czego służy?

Zacznijmy od początku: słowo gravel oznacza w języku angielskim szuter. Jest to najkrótsza i najtrafniejsza definicja tego rodzaju roweru. Gravel bike to konstrukcja, która pierwotnie miała służyć szybkiej i płynnej jeździe po drogach nieutwardzonych – po szutrze, leśnych duktach czy polnych ścieżkach. Jednocześnie nie miał to być rower konkurujący z MTB, które służy w końcu do jazdy po znacznie cięższym terenie.

Rower-gravel

Czym jest więc rower typu gravel? To rower z giętą kierownicą (tzw. barankiem) i sztywnym widelcem, zbudowany najczęściej na bazie kół 28" (choć są od tego wyjątki) oraz wykorzystujący prostą ramę, przypominającą tę szosową. W przeciwieństwie do roweru szosowego lub przełajowego gravel stawia jednak (w większości przypadków) na wygodę oraz wszechstronność. Z tego powodu widelec oraz tylny trójkąt ramy mogą pomieścić znacznie szersze opony rowerowe – nierzadko przekraczające nawet 40 mm szerokości.

W ramie stosuje się liczne otwory montażowe na bagażnik i inne akcesoria, a pozycja za kierownicą jest znacznie bardziej rekreacyjna, co pozwala pokonywać naprawdę długie dystanse bez bólu pleców, barków i nadgarstków.

Tak w skrócie moglibyśmy opisać rowery gravelowe. Powyższe cechy nie są jednak obligatoryjne – rynek graveli żyje własnym życiem, a producenci stosują najróżniejsze zabiegi, żeby sprostać oczekiwaniom klientów. Pojawiają się propozycje modeli z amortyzowanym widelcem czy prostą kierownicą. Niektóre z nich, typowe „konie wyścigowe”, niewiele różnią się od rowerów szosowych. Inne – wręcz przeciwnie – pozwolą nam założyć sakwy lub torby bikepackingowe i ruszyć na weekendowy wypad na bezdroża.

Gravel-Cube-rower

Na uwagę zasługuje także aspekt społecznościowy. Gravele sprawiły, że pasjonaci kolarstwa zaczęli jednoczyć się w lokalne grupy, organizować wyścigi wyłącznie dla tego rodzaju konstrukcji oraz weekendowe „ustawki” po szutrach i polach. Gravel stał się więc synonimem swobody, odrzucając typowo sportową rywalizację, mierzenie watów i realizowanie skrupulatnie przygotowanych planów treningowych. Zamiast obcisłych rowerowych spodenek na szelkach wielu gravelowców preferuje jeansowe szorty i T-shirt, a zamiast ścigania organizowane są widokowe rundy w przyjacielskim gronie. Gravel stał się dla wielu osób, i nie ma w tym cienia przesady, stylem życia.

Kiedy wybrać rower typu gravel?

Założeniem tej konstrukcji była wszechstronność oraz chęć odejścia od „sportowego” świata rowerów szosowych. Rower gravelowy miał oznaczać wolność i przygodę. Tego rodzaju konstrukcja jest dla Ciebie, jeśli:

    • Jeździsz w mieszanym terenie i nie chcesz się ograniczać – gravel pozwoli Ci poruszać się możliwe szybko na asfalcie, ale sprawnie pokona także odcinki gruntowe, dając przy tym wiele frajdy.

    • Chcesz mieć jeden uniwersalny rower – do treningu, wypraw bikepackingowych i dojazdów do pracy.

    • Czerpiesz satysfakcję z przebywania w naturze – pola, łąki i lasy to Twój żywioł!

Konstrukcje gravelowe są bardzo zróżnicowane. Wybierając rower dla siebie, musisz zdecydować, o jego charakterystyce. Na rynku znajdziesz dziesiątki modeli, które posłużą Ci do treningu w terenie oraz ścigania się na krótkich i długich dystansach, a także rowery o bardzo rekreacyjnej pozycji za kierownicą, pozwalające delektować się wielogodzinną jazdą.

Rower-gravelowy-cube


Rower crossowy czy gravel – który lepiej się sprawdzi?


Choć rowery crossowe i gravele łączy wiele cech (rozmiar kół, uniwersalność, hamulce tarczowe czy prosta konstrukcja), to nawet początkujący zauważy, iż rowerom crossowym zdecydowanie bliżej do konstrukcji trekkingowych i MTB, o czym świadczą choćby regulowane mostki, proste kierownice oraz amortyzowane widelce. Ponadto znajdziemy w nich zazwyczaj grupy osprzętu dedykowane do rekreacyjnej jazdy, a sama rama przypomina swoją geometrią bardziej rowery górskie i turystyczne.

W przypadku „szutrówek” mamy do czynienia z napędami typowo gravelowymi (np. Sram Apex, Shimano GRX) lub szosowymi. Producenci stosują w nich wzmocnione napinacze łańcucha, które mają zapobiegać jego spadaniu na wybojach. Rama również zbliżona jest budową do rowerów szosowych, choć zdecydowanie wygodniejsza.

Z powyższego zestawienia wynika, że gravele są rowerami dla osób z aspiracjami sportowymi. Są też zazwyczaj lepiej wyposażone. Rowery crossowe stanowią jednak ciekawą (i zwykle tańszą) alternatywę dla osób, które szukają prostego roweru na niedzielną przejażdżkę z rodziną.

Rower-Cube-Gravel-w-miescie


Jaki rower gravel wybrać? TOP 4


Skoro wyjaśniliśmy już, co to jest rower gravel i jakie jest jego zastosowanie, przejdźmy do małego przeglądu rynku. Poniżej znajdziesz 4 zróżnicowane modele, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych fanów jazdy po szutrze.


Cube 680100 NUROAD PRO

To solidny, zbudowany na bazie aluminiowej ramy, gravel o wszechstronnym zastosowaniu. Duży prześwit widelca przedniego i tylnego pomieści naprawdę szeroką oponę – w sam raz na wymagające przygody poza utartym szlakiem. Za odpowiednią wydajność jazdy odpowiada sprawdzony napęd Shimano GRX (2×10) o wysokiej kulturze pracy.

Cube-Nuroad-Pro


Cube 680110 NUROAD PRO FE

Nuroad Pro FE jest rozszerzeniem poprzedniego modelu. Wyposażony w niezbędne akcesoria, takie jak błotniki do jazdy w trudnych warunkach, solidny bagażnik, który może ponieść naprawdę duże sakwy oraz zestaw dobrej jakości oświetlenia do roweru jest gotowy na wszystkie wyzwania, jakie przed nim postawisz.

Cube-Nuroad-Pro-FE


Cube 580205 NUROAD RACE

Wygodny, a przy tym szybki, lekki i niezawodny. Nuroad Race jest stworzony do ścigania w każdych warunkach i na każdej nawierzchni. Sprawdzi się podczas intensywnych wyścigów, długich ultramaratonów gravelowych i weekendowego bikepackingu. Doskonały napęd Shimano GRX 2×11 oraz niezawodne w każdych warunkach hamulce hydrauliczne sprawiają, że Nuroad Race jest nie do zatrzymania!

Cube-Nuroad-Race


Cube 680300 NUROAD C:62 PRO

Nuroad C:62 PRO oznacza brak kompromisów. To lekki i minimalistyczny rower, który pozwoli odkryć pełen potencjał ulubionych tras terenowych oraz umiejętności kolarza. W pełni karbonowa konstrukcja doskonałe tłumi drobne drgania, co w połączeniu z wygodną geometrią ramy pozwala na pokonywanie setek kilometrów bez bólu i niewygody. Nuroad C:62 PRO jest konstrukcją wszechstronną: sprawdzi się zarówno na wyścigach, jak i podczas długich wypraw rowerowych.

Cube-Nuroad-Pro-c:62

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło