Blog

comment Komentarz: 0

Rower dla 4-latka – jaki kupić?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1325

Jaki rower dla 4 latka wybrać? Ile cali powinien mieć, aby nauka była przyjemna dla dziecka i sprawiała mu radość? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego nie warto kupować roweru dla 4-latka „na zapas”?

Zacznijmy od tego, że kupowanie roweru „na dłużej” nie ma najmniejszego sensu. Początki nauki jazdy na rowerze są bardzo istotne w późniejszym zainteresowaniu dziecka jednośladami i tym rodzajem aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli pierwsze chwile na rowerze będą nieprzyjemne, stresujące i ciężkie, na pewno nie zachęci to początkującego rowerzysty do dalszych prób, a tym bardziej do spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach.

Rowerek-dla-dziecka

Większy rower będzie zdecydowanie cięższy do opanowania dla małego dziecka. Samo utrzymanie równowagi może być dla niego bardzo kłopotliwe. W momencie, kiedy będzie „bujał się na boki”, próbując dosięgnąć nogą podłoża, będzie czuł się niepewnie i ciężko będzie mu ruszyć do przodu z obawy o przewrócenie się na bok. Większy model roweru, mimo maksymalnego obniżenia siodełka, może być wciąż za duży dla czterolatka. Nawet jeśli udałoby Ci się obniżyć jego wysokość do zadowalającego poziomu, jazda na takim rowerze nie byłaby w dalszym ciągu wygodna. Dlaczego? Nawet przy obniżeniu niektórych komponentów (siodełko, kierownica) rama roweru dalej pozostaje taka sama. Kiedy zmienimy drastycznie położenie kilku elementów względem ramy, jazda na takim sprzęcie nie będzie wygodna i komfortowa, a dziecko nie będzie czuło się pewnie na rowerze.

Rower dla 4-latka – ile cali wybrać?

Jaki rower powinien być odpowiedni dla takiego malucha? Rower dla dziecka dobiera się przede wszystkim na podstawie wzrostu, a nie jego wieku. Dzieci w wieku 4 lat mają od 90 do 113 cm wzrostu. Jest to duża rozbieżność, która uniemożliwia nam określenie jednego modelu, który odpowie na potrzeby wszystkich.

Jaki-rowerek-dla-malego-dziecka

Jakich więc rowerów szukać? Polecamy rozejrzeć się za takimi, które mają ramy wielkości od 12" do 16", a nawet 18 cali. Taka wielkość jednośladów powinna być odpowiednia dla maluchów, które dopiero rozpoczną swoją naukę. Mniejsze rowery polecane są dla dzieci, które mają około 90 cm wzrostu, te większe natomiast dla tych, które sięgają do 115 cm. Dobrym rozwiązaniem będzie również wizyta w sklepie stacjonarnym, w którym dziecko będzie mogło spróbować przejechać się na rowerze i zdecydować, który rozmiar jest dla niego wygodniejszy.

Jaka waga roweru dla 4-latka?

Przy wyborze rowerka dla pociechy warto zwrócić uwagę na to, aby był możliwie jak najlżejszy. Lekki rower oznacza bowiem łatwiejszą kontrolę, prostsze utrzymanie równowagi oraz „miększe lądowanie” przy ewentualnej wywrotce. Staraj się wybierać rowery z lekką, aluminiową ramą, która obecnie stosowana jest w większości modeli rowerów. Rowery dziecięce Cube posiadają lekką ramę Aluminium Lite 6061, która oprócz niskiej wagi ma również zaokrąglone krawędzie i narożniki, aby zminimalizować ryzyko obrażeń. Jest przy tym bardzo wytrzymała i sprosta wymaganiom małego sportowca.

Lekki-rowerek-dla-dziecka

Rower bez kółek czy z nimi?

Wielu rodziców decyduje się na pierwszy rower z doczepianymi kółkami. Warto jednak wiedzieć, że mogą one utrudniać naukę jazdy na rowerze. Posiadając podporę po bokach, dziecko nie uczy się utrzymywać równowagi, ponieważ ma ją zapewnioną. Odczepienie kółek po tym, jak dziecko nauczy się z nimi jeździć, może tylko utrudnić dalszą naukę, ponieważ dziecko będzie musiało tak właściwie uczyć się wszystkiego od nowa. Polecamy na początku spróbować jazdy bez dodatkowego wsparcia i zamontować go w przypadku, kiedy maluch będzie miał poważne problemy z równowagą, a nie zaczynać z takim rozwiązaniem. Kółka można dokręcić w każdym momencie, a może okazać się, że wcale nie są potrzebne.

Czy warto wybrać rower biegowy dla 4-latka?

Rower biegowy jest często pierwszym wyborem dla młodego rowerzysty. Pozwala on zaznajomić się dziecku z ideą jazdy oraz zwyczajnie pobawić się w aktywny sposób, jednocześnie przyzwyczajając go do pozycji na rowerze. Jeżeli dziecko rowerek biegowy polubiło w wieku 2 lub 3 lat to jest to odpowiednia pora na przesiadkę na rower z pedałami.

Rowerek-biegowy-dla-dziecka

Polecane rowery dla 4-latków

Cube 320100 Cubie 120 walk girl

To idealny wybór dla rodziców, którzy postanowią wybrać rower biegowy. Niski przekrok zapewnia dużą swobodę ruchów, a wszystkie elementy są wykończone gładkimi krawędziami, aby nieuchronne wywrotki były możliwie niegroźne. Opony pneumatyczne są przyczepne i wygodne, a ogranicznik kąta skrętu pomaga zapobiegać wypadkom.

Rowerek-Cubie-120-walk-girl

Rower Cube 420160 Cubie 120 RT

To dobry wybór dla malucha, który od razu chce wskoczyć na rower z pedałami. To mały, doskonale ukształtowany rower, który jest miniaturową wersją rowerów mamy i taty. Z tyłu znajduje się hamulec nożny, a z przodu lekki hamulec szczękowy, kontrolowany dźwignią specjalnie zaprojektowaną dla małych rączek. Duży prześwit pomaga zbudować pewność siebie, a dołączona osłona łańcucha chroni nogi.

Rower-Cubie-120-rt-420160

Rower Cube 421110 Cubie 160 RT

Dla nieco większych 4-latków polecamy ten rower, który występuje również w wersji dla dziewczynek (Rower Cube 421120 Cubie 160 RT). Proporcjonalne w rozmiarach, przyjazne dla dziecka wyposażenie zostało zaprojektowane tak, aby niezawodnie służyć w okresie, gdy dziecko rośnie w rozmiarze i sile. Przekładnia jest bezpiecznie osłonięta, a prosty, nożny hamulec tylny oraz lekki, łatwy w użyciu przedni hamulec szczękowy dają początkującym kolarzom poczucie pewności pewność, niezbędne do nauki kontrolowania prędkości.

Rower-Cubie-160-RT

Rower Cube 421510 Cubie 180 SL

Cubie 180 SL to idealny wybór dla nieco większych dzieici. Przednie i tylne hamulce szczękowe typu V obsługiwane są za pomocą dźwigni zaprojektowanych specjalnie dla małych dłoni - pokazują, że Cubie 180 SL jest w każdym calu prawdziwym rowerem górskim dla najmłodszych. Osłona łańcucha bezpiecznie ukrywa przekładnię, a opony Schwalbe są takie same, jak te montowane na rowerze górskim mamy lub taty. Prowadzenie jest zarówno przyjemne, jak i bezpieczne.

Rower-Cubie-180SL

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło