Blog

comment Komentarz: 0

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Praktyczne wskazówki

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 960

Każdej wiosny rodzice kilkuletnich dzieci zaczynają zastanawiać się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze i czy jego wiek jest już odpowiedni. Przy okazji pojawia się także wiele wątpliwości sprzętowych, dotyczących wyboru odpowiedniego jednośladu i dodatkowych akcesoriów. Dziś postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie i przedstawić kilka konkretnych porad dotyczących tego, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze – bezpiecznie i z dużą dozą satysfakcji oraz śmiechu.

Nauka jazdy na rowerze – od jakiego wieku?

Obecnie mamy w zasadzie nieograniczony dostęp do stosunkowo taniego sprzętu sportowego. Nawet młodzi rodzice w wieku około 30 lat doskonale pamiętają, że powszechne dziś rowerki biegowe stworzone dla maluchów były w czasach ich dzieciństwa praktycznie nieznanym sprzętem. Naukę jazdy rozpoczynało się na rowerze, który akurat znajdował się w domu. Choć czasy te często wspominamy z rozrzewnieniem, to do nauki jazdy na rowerze swojego dziecka warto podejść we właściwy sposób.

Proces rozpoczyna się często w wieku około 1,5 roku do 2 lat. Rowerowi adepci dosiadają wtedy często tzw. rowerów biegowych, czyli konstrukcji bez pedałów lub trzykołowych/czterokołowych niskich jeździków z pedałami. W ten sposób szlifują równowagę i uczą się zasad fizyki, które rządzą rowerem.

Nauka-jazdy-na-rowerze

W wieku około 3–5 lat dzieci są już zazwyczaj gotowe na swój pierwszy mały rower z pedałami. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna i naprawdę nie ma potrzeby sztywnego trzymania się z góry narzuconych reguł. Jeśli Twoje dziecko osiągnęło odpowiedni wzrost, a jego rozwój pozwala na rozpoczęcie jazdy, możecie zacząć naukę znacznie wcześniej. Nie jest też niczym złym, gdy maluch potrzebuje więcej czasu i pewnie na rowerze poczuje się w wieku 6 czy 7 lat. Wszyscy rozwijamy się w różnym tempie, a zmuszanie dziecka do jazdy na rowerze może je tylko zniechęcić do sportu i finalnie wydłużyć proces lub sprawić, że w ogóle nie będzie zainteresowane rowerem.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? 5 ważnych wskazówek

Najważniejsza i niepodważalna zasada nauki jazdy na rowerze to zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Kask i komplet ochraniaczy to absolutna konieczność. W myśl zasady „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” – dziecko nie uniknie upadków. W zdecydowanej większości będą to niegroźne kraksy przy małych prędkościach. Jednak nawet w takim przypadku uderzenie głową o rower czy element otoczenia może być tragiczne w skutkach. Ochraniacze zapobiegają też urazom kolan czy łokci, a także uciążliwym otarciom skóry.

Wybierz odpowiednie miejsce

Do nauki wybieraj miejsca bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla innych uczestników ruchu. Droga rowerowa, choć stworzona dla rowerów, nie jest miejscem do ćwiczenia manewrów. To najzwyklejsza droga, po której nawet użytkownicy miejskich rowerów poruszają się z dużą prędkością. Maluch uczący się dopiero jazdy, którego ruchy i poczynania są jeszcze nieprzewidywalne, stwarza poważne zagrożenie dla siebie i innych. Zdecydowanie lepszym miejscem będzie miękki trawnik z krótko przyciętą trawą. Unikaj za to dróg gruntowych z twardymi i ostrymi kamieniami.

Bezpieczna-jazda-dzieci

H3: Używaj bocznych kółek, ale z rozwagą

Jeśli naukę jazdy zaczynacie od zera, a dziecko nie korzystało wcześniej z rowerka biegowego, dobrze będzie zastosować boczne kółka stabilizujące. Dzięki temu dziecko nauczy się pedałowania i bez stresu postawi pierwsze kroki na rowerowej drodze. Ten stan nie powinien jednak trwać zbyt długo. Zdarza się, że rodzice podchodzą do jazdy na rowerze z bocznymi kółkami jak do czegoś naturalnego, stałego.

Trudno się temu dziwić – dziecko czerpie frajdę z jazdy i pozostaje bezpieczne bez możliwości wywrotki. Na dłuższą metę taka nauka jest jednak tylko teoretyczna. Dzieci mają bowiem tendencję do opierania ciężaru na jednym z kółek. Nie rozumieją przecież, że powinny utrzymywać odpowiednią pozycję i równowagę. Kółka boczne traktują jak jeden z regularnych elementów roweru. Dlatego jako rodzic zadbaj o to, by były one używane tylko na początku. Gdy dziecko potrafi już wsiąść i zsiąść z roweru oraz swobodnie jeździć, trzeba pozbyć się bocznych kółek i przejść do kolejnego kroku.

Pierwsza-jazda-na-rowerze

H3: Drążek, uprząż lub trzymanie za siodełko

Boczne kółka już za wami? Drążek zamocowany pod siodełkiem w rowerku dziecka lub specjalna uprząż trzymana przez rodzica mogą być kolejnym krokiem w rozwoju. I w tym przypadku dzieci mają jednak pokusę opierania się wyłącznie na pomocniczej konstrukcji. Dlatego tak ważna jest rozmowa z dzieckiem i uświadomienie mu, że powinno próbować utrzymywać prawidłową pozycję samodzielnie. Jeśli dziecko radzi sobie całkiem dobrze, spróbuj jedynie je asekurować, trzymając dłonią za spodnią część siodełka.

Prawdopodobnie boisz się bardziej niż Twoje dziecko

W pewnym momencie konieczne będzie po prostu puszczenie drążka i patrzenie, jak maluch sam, bez niczyjej pomocy, mknie na rowerze przed siebie. Wiemy, że to trudne, a rodzicem targają różne obawy. To jednak niezbędny krok. Czy istnieje ryzyko, że dziecko w końcu się przewróci? To bardziej niż pewne. Czy może zrobić sobie przy tym małą krzywdę? Niestety tak.

Dzieci-podczas-nauki-jazdy

Nauka jazdy na rowerze to jednak ważny krok w rozwoju dziecka. Jest czymś więcej niż tylko nabyciem umiejętności utrzymania równowagi. To nauka samodzielności i radzenia sobie z problemami, a także nauka tego, że nie zawsze wszystko przychodzi z łatwością, jednak efekty są warte wysiłku i kilku otarć. Dla wielu dzieci to także wstęp do wspaniałej sportowej przygody.

Wybierz właściwy rower dziecięcy

Konkretne propozycje znajdziesz w kolejnym akapicie. Na naszym blogu znajduje się też mnóstwo materiałów poświęconych rowerom dla dzieci w różnym wieku. Już teraz napiszemy jednak, że to wybór odpowiedniego jednośladu może znacznie ułatwić cały proces. Pamiętaj, by rower był przede wszystkim dopasowany do wzrostu i warunków fizycznych dziecka – zbyt duży, kupowany „na zapas” to praktycznie gwarancja problemów.

Jaki rower do nauki jazdy na rowerze wybrać?

Wiesz już, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Na naszym blogu znajdziesz materiały dotyczące odpowiedniego wyboru rozmiaru roweru w zależności od wieku dziecka. W tym miejscu skupimy się więc na poleceniu konkretnych modeli, które sprawdzą się na start.

ROWER CUBE 420160 CUBIE 120 RT

Doskonały rower w rozmiarze 12", stworzony dla dzieci w wieku 2–4 lat. Jego wielkość odpowiada większości rowerów biegowych, jednak obecność pedałów pozwala dziecku poczuć się jak na prawdziwym rowerze. Klamki hamulców oraz inne akcesoria zostały zaprojektowane z myślą o najmłodszych dzieciach.

Cubie120RT420160

ROWER CUBE 621110 CUBIE 160 RT

Rowerek w rozmiarze 16" to już propozycja dla nieco wyższych dzieci (90–115 cm). Mała waga, dobrej jakości komponenty i osłonięty napęd dodają pewności i bezpieczeństwa, sprawiając, że nauka przebiega w bezstresowej atmosferze.

CUBIE160RT

ROWER CUBE 621500 CUBIE 180 SLX

Lekki rower Cube w rozmiarze 18", ważący zaledwie 7 kg ma wszystko, czego potrzebuje dziecko do nauki: świetny osprzęt, niezawodny napęd i odpowiednio zabezpieczone elementy wyposażenia. Pewności prowadzenia dodają dobrej jakości opony Schwalbe oraz przemyślana geometria ramy.

Cubie180SLX

ROWER CUBE 522310 ELLA 200

Wygodny rower miejski w rozmiarze 20" dla nieco starszych dzieci. Doskonały wybór na niedzielne wycieczki oraz wspólne dojazdy do szkoły. Komplet wyposażenia z bagażnikiemoświetleniem rowerowym to przyjemny dodatek. Prosty napęd 1×7 pozwoli pokonywać łagodne wzniesienia i wydajnie przemieszczać się na rowerowych ścieżkach.

Cube522310Ella200

O czym jeszcze pamiętać podczas nauki jazdy na rowerze?

Wiesz już, jak nauczyć jeździć dziecko na rowerze. Jeśli zaplanujesz to w odpowiedni sposób i dostosujesz tempo nauki do poziomu umiejętności pociechy, cały proces będzie dla Was świetną zabawą. Pamiętajcie, że najważniejszy jest komfort Waszego dziecka i jego bezpieczeństwo. Odpowiedni kask, jak choćby Cube TALOK JR czy model FINK JR, zapewnią odpowiednią ochronę głowy.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło