Jakie sakwy rowerowe wybrać? Ranking
.jpg)
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie sakwy rowerowe przydadzą się w poszczególnych sytuacjach: podczas dojazdów do pracy, na weekendowych wyjazdach i wielotygodniowych wyprawach w nieznane. Omówimy plusy i minusy tego systemu pakowania, a także przekażemy Ci kilka rad dotyczących pakowania.
Sakwy rowerowe – jakie wybrać, aby dobrze spełniały swoje zadanie?
Sakwy rowerowe, pomimo rosnącej popularności systemów bikepackingowych, są wciąż pierwszym wyborem wielu podróżników i codziennych cyklistów. W przeciwieństwie do konkurencyjnego rozwiązania stawiającego na lekkość i wygodę, zapewniają dużą przestrzeń bagażową. Są ponadto wygodne w użytkowaniu i nie sprawiają praktycznie żadnych kłopotów.
Największe zalety tradycyjnych sakw rowerowych to według nas:
• Ładowność bez kompromisów – niezależnie od tego, jakie sakwy rowerowe wybierzesz, praktycznie każdy model zapewni Ci przestrzeń wystarczającą do przewożenia karimaty, namiotu, zestawu do gotowania i kilku kompletów suchych ubrań. Alternatywnie do popularnych toreb podsiodłowych, sprzęt biwakowy przewożony w sakwach nie musi spełniać kryteriów ultralight, a co za tym idzie – nie musi być najdroższym i najlżejszym w swojej kategorii. Użytkownik sakw nie musi bowiem ekstremalnie minimalizować swojego ekwipunku. Może więc zdecydować się na nieco cięższy i tańszy śpiwór syntetyczny lub duży, bardziej komfortowy namiot.
• Niski koszt zestawu – kolejnym atutem sakw rowerowych jest stosunkowo niska cena, jaką trzeba ponieść za dobrej jakości sprzęt. Ponadto bardzo duża trwałość takiego rozwiązania sprawia, że jeden komplet posłuży przez wiele lat.
• Bezproblemowe pakowanie – sakwy dają możliwość swobodnego spakowania ekwipunku nawet na długą podróż. Duża przestrzeń pozwala też na wyjmowanie i chowanie poszczególnych przedmiotów w trakcie wycieczki bez reorganizowania całości bagażu. Mnogość rodzajów sakw (boczne tylne, na bagażnik, kierownicę czy dodatkowe uchwyty na widelcu) pozwala rozmieścić bagaż w strategicznych punktach roweru, by nie wpływać na komfort jazdy i nie przenosić środka ciężkości.
Jakie sakwy na rower będą najlepsze? Na co zwracać uwagę?
Jeśli zastanawiasz się, jakie sakwy rowerowe sprawdzą się w Twoim przypadku, warto najpierw określić swoje potrzeby. Sakwy możemy umownie podzielić na trzy rodzaje:
• Sakwy „codzienne” (do miasta, do pracy, na zakupy) – cechują się miejskim designem, pasującym do stylistyki roweru, niewielką pojemnością (idealną na zakupy) i łatwym dostępem do bagażu. Powinny być też wraz z całym rowerem zabezpieczone przed kradzieżą lub łatwe do zdjęcia z roweru i zabrania ze sobą do domu, biura czy na zajęcia.
• Sakwy na krótkie wyjazdy – o łącznej pojemności w granicach 30–40 litrów. Takie sakwy są zazwyczaj dobrze zabezpieczone przed deszczem i błotem. Pozwalają na spakowanie namiotu i reszty sprzętu biwakowego.
• Sakwy wyprawowe – cechują się bardzo dużą pojemnością i pozwalają na jazdę w trudnych warunkach. Są wodoodporne bez dodatkowych pokrowców. Producenci pokrywają je specjalną powłoką, odporną na wodę, kurz, wiatr i uszkodzenia mechaniczne.
Jeśli wiesz, którego rodzaju sakw szukasz, zadanie powinno być już zdecydowanie prostsze. Pamiętaj jednak o wyposażeniu się w kompatybilny z systemem mocowania bagażnik i ewentualnie dodatkowe uchwyty. Konkretne przykłady modeli sakw sprawdzonego producenta przedstawimy w kolejnych akapitach.
Sakwy rowerowe – ranking
Poniższe zestawienie przedstawia kilka dobrze znany modeli sakw rowerowych o zróżnicowanym przeznaczeniu. Każdy znajdzie więc tu coś dla siebie!
SAKWA CUBE 12022 RFR REAR TOURER 10/2
Model Tourer to ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się tak samo dobrze podczas sobotniej wycieczki z piknikiem, jak i na zakupach spożywczych. Pojemność 20 litrów (2×10 litrów) będzie dla większości użytkowników w zupełności wystarczająca, jednak na wyjazdy z biwakiem polecamy większe modele. System zacisków ACID jest kompatybilny z bagażnikami tego producenta i pozwala na szybki montaż i demontaż sakw.
SAKWY CUBE 93114 ACID TRAVLR 20/2
W tym przypadku mamy do czynienia z sakwami o pojemności łącznej 40 litrów (2×20 litrów). To model w pełni wodoodporny, wyposażony w pasek do przenoszenia na ramieniu, który przydaje się, gdy chcemy bezpiecznie pozostawić rower na parkingu. Zabranie ze sobą sakwy nie będzie kusić złodziei.
SAKWA CUBE 12041 ACID CITY 20L
20-litrowa pojedyncza sakwa z dołączanym wodoodpornym pokrowcem pozwala na transport zakupów i przedmiotów osobistych na co dzień. Wygodny system Acid umożliwia sprawny demontaż i zabranie sakwy ze sobą – w formie torby na ramię. Duża odporność na ścieranie zapobiega zużywaniu zewnętrznej powłoki i chroni sakwę w trakcie upadku.
SAKWA CUBE 93106 ACID TRUNK 12 RILINK
Ostatnia w naszym rankingu sakwa to ciekawa torba mocowana nie na boku, a na samej górze bagażnika. Daje to wygodny dostęp do zawartości i idealne wyważenie roweru. Pojemność 12 litrów czyni z niej doskonałą sakwę osobistą na co dzień. Do środka zmieści się drugie śniadanie, kurtka i kilka drobiazgów. Za mocowanie do bagażnika odpowiada w tym przypadku system ACID RILink.
Dobra sakwa rowerowa to nie wszystko!
Wiesz już, jakie sakwy rowerowe wybrać i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań. Pamiętaj o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Kask rowerowy, okulary i zestaw oświetlenia roweru to absolutnie najważniejsze wyposażenie. Oprócz tego warto zainwestować w dobrej jakości zapięcie rowerowe i multitool – zestaw wielofunkcyjnych narzędzi w jednym urządzeniu. Jego rola nawet w krótkich podróżach jest nie do przecenienia.
Brak komentarzy
Napisz komentarz