Blog

comment Komentarz: 0

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1414

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto zmuszony jest zostawić rower w obcym miejscu. Co zrobić, aby skutecznie uniemożliwić kradzież? W naszym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad, jak zmniejszyć ryzyko kradzieży cennego jednośladu.

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – od czego zacząć?

Zanim zdecydujesz się codziennie dojeżdżać rowerem do pracy, warto najpierw sprawdzić, gdzie będziesz mógł go zostawiać. Może masz możliwość wniesienia roweru do budynku, albo jest specjalne wyznaczone miejsce na rowery, gdzie są one bezpieczne? Warto upewnić się, jaka „polityka rowerowa” obowiązuje w Twojej pracy oraz czy i jakie zabezpieczenie będzie potrzebne.

Przede wszystkim – odpowiednie zabezpieczenie

Bardzo ważne jest, aby dostosować rodzaj zabezpieczenia do potencjalnego zagrożenia. Zostawianie roweru na kilkanaście godzin na ulicy, przypinając go jedynie łańcuchem, nie jest zbyt rozważnym posunięciem. Wbrew pozorom, ruchliwa ulica i tłum sprzyjają kradzieżom, zamiast odstraszać potencjalnych złodziei. Dlaczego tak się dzieję? To wszystko z powodu nieustającego pędu, w jakim żyjemy. Przechodząc szybko ulicą, ciężko jest określić, czy ktoś próbuje odpiąć swój rower, czy też majstruje przy czyimś zabezpieczeniu. Dodatkowo, wciąż poruszający się tłum dość mocno zasłania to, co dzieje się z boku chodnika.

Zabezpieczenie-rowerowe

Z drugiej strony zostawianie roweru w cichym zaułku też nie jest najlepszym pomysłem. Tak naprawdę każde miejsce publiczne dla wprawnego złodzieja jest odpowiednie, żeby stać się posiadaczem nieswojego roweru. Chyba że rower został odpowiednio zabezpieczony profesjonalnym i sprawdzonym zamkiem rowerowym.

Jak dopasować rodzaj zabezpieczenia do miejsca oraz czasu, na jaki zostawiamy rower?

Na pięciominutowe wyjście do sklepu wystarczy zwykły łańcuch, który będzie ciasno oplatał jednoślad. Podczas takiego krótkiego wypadu złodziej nie będzie miał czasu na zniszczenie zabezpieczenia. Pamiętaj tylko, żeby go odpowiednio założyć – luźne zabezpieczenie nie jest żadną przeszkodą. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzi się zamek CUBE RFR Chain – dodatkowa osłona łańcucha nie porysuje ramy, a dzięki zamknięciu na szyfr nie będziesz musiał martwić się o kluczyk.

Cube-RFR-Chain

• Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są składane zapięcia rowerowe, które możesz przewozić wpięte w ramę, tak jak pompkę rowerową czy koszyk z bidonem. Zamek RFR Folding Pro zajmuje niewiele miejsca, a wykonany jest z hartowanej stali nierdzewnej, certyfikowanej zgodnie ze standardami ochrony przed kradzieżą.

RFR-Folding-Pro

• Jeśli zostawiasz jednoślad w miejscu o większym poziomie ryzyka i na dłużej, to warto zainwestować w naprawdę solidną blokadę. Najlepiej sprawdzają się zapięcia typu U-Lock, jak na przykład zamek Abus 4800 770A/160HB230 Blue SmartX. Jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie – połączenie zapięcia razem z alarmem, który skutecznie odstraszy chuligana, który będzie próbował je zdjąć.

Zamek-Abus-770a

• Martwisz się, że jedna blokada nie wystarczy? Możesz zastosować kilka, najlepiej różnych! Można łączyć U-Lock z łańcuchem, alarmem czy też drugim U-Lockiem. Złodziej nie poradzi sobie zbyt szybko ze zdjęciem dwóch zabezpieczeń i w porę zostanie zauważony.

Czy sama blokada rowerowa wystarczy?

Nie! Nawet najlepsze zabezpieczenie, na które wydasz setki, jak nie tysiące złoty, nie będzie nic warte, jeśli nie będziesz potrafił go poprawnie go założyć. Jeśli zostawisz zapięcie luźne, zsuwające się lub przyczepione do nieodpowiedniego elementu roweru, to stanie się ono nic nie wartą atrapą. Przed założeniem blokady zapoznaj się z jej instrukcją i zawsze staraj się ją prawidłowo przymocować. Nigdy nie zapinaj zabezpieczenia przez części roweru, które można w prosty sposób zdemontować, jak na przykład koło, bo tylko ono zostanie w miejscu przypięcia roweru.

Zakladanie-blokady-rowerowej

Pamiętaj również o tym, aby mocować blokadę do nieruchomych elementów przestrzeni publicznej, przeznaczonych do parkowania rowerów lub wbudowanych na stałe. W miejskiej infrastrukturze coraz częściej można znaleźć elementy specjalnie przystosowane do zostawiania rowerów. Sprawdź, czy w twojej okolicy również się takie znajdują.

Zabezpieczenie roweru w domu

Skupiliśmy się na zabezpieczeniu rowerów w pracy i podczas jazdy po mieście, a tak naprawdę wiele rowerów ginie spod domów, z mieszkań oraz piwnic i garaży. Warto pamiętać, żeby zabezpieczyć w tych miejscach rower wcale nie gorzej niż na wyjazdach, a może nawet jeszcze lepiej – w końcu to tutaj rower stoi najczęściej. Złodzieje skrupulatnie obserwują obiekt, który ich interesuje, a w przypadku przechowywania roweru na co dzień poza mieszkaniem mają sporo czasu, żeby przygotować się do kradzieży.

Przechowujesz rower na balkonie? Oprócz zabezpieczenia go przed kradzieżą (zwłaszcza jeżeli mieszkasz na parterze lub pierwszym piętrze) pamiętaj, aby zabezpieczyć go także przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Nigdy nie zostawiaj roweru na klatce schodowej czy korytarzu. Jest to nie tylko całkowicie nierozważne, ale również niezgodne z prawem. Za zastawianie przejścia jednośladem grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, nagany lub grzywny w drodze mandatu karnego od 5 tys. do nawet 20 tys. zł.

Prawidlowo-zapiety-rower

Dodatki do roweru – proste łupy nawet niewprawnych złodziei

Drogocenne akcesoria rowerowe zawsze zdejmuj i zabieraj ze sobą po zakończonej jeździeLicznik rowerowy to koszt kilkuset, a nawet powyżej tysiąca złotych – warto poświęcić sekundę, odpiąć go i schować do kieszeni, żeby tego samego nie zrobił ktoś inny.

Podsumowując – wypunktowaliśmy, co warto mieć na uwadze podczas zostawiania roweru, czy to w pracy, na ulicy, czy w domu:
- nigdy nie zostawiaj niezabezpieczonego roweru,
- tłum ludzi wcale nie odstraszy wprawionego złodzieja,
- rower w przydomowym garażu musi być równie dobrze zabezpieczony, co na zewnątrz,
- nigdy nie zostawiaj drogocennych akcesoriów na rowerze, kiedy się oddalasz,
- dostosuj jakość zabezpieczenia do miejsca, w którym zostawiasz jednoślad,
- dobre zabezpieczenie nie będzie nic warte, jeśli źle je założysz.

Zapięcia rowerowe, jakie polecamy:

• Zamek Cube 13369 RFR Combination Chain to wysokiej jakości łańcuch z tekstylnym pokrowcem, który chroni ramę roweru przed porysowaniem. Spersonalizowana kombinacja uniemożliwia odgadnięcie kodu przez osoby trzecie.

Cube-13369-rfr

• Zamek Cube 93350 ACID RIGID 80 PURE to składany zamek z wysokowydajnej, hartowanej stali nierdzewnej. Cylinder dyskowy o wysokim poziomie bezpieczeństwa, hartowana śruba blokująca i plastikowe zasłony chroniące ramę przed zarysowaniem zapewniają idealną blokadę.

Zamek-Cube-Pure-80

• Zamek Abus 9139 Bordo Alarm 6000A/90 BK SH jest idealnym dodatkiem do każdego innego zabezpieczenia. Donośny alarm nie pozwoli nawet na lekki ruch rowerem bez wiedzy Twojej i wszystkich ludzi w promieniu kilkudziesięciu metrów.

Zamek-Abus-Bordo-Alarm

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło