Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower dla ciężkiej lub wysokiej osoby wybrać?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1350

Kolarstwo i turystyka rowerowa to niesamowicie satysfakcjonujące hobby, które może zacząć uprawiać każda osoba, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Część początkujących, z uwagi na wysoki wzrost lub wagę, obawia się jednak, że znalezienie roweru może być bardzo trudne. Nie ma powodów do obaw – renomowane marki rowerowe myślą o wszystkich potencjalnych klientach. W tym artykule podpowiemy, jaki rower dla ciężkiej lub wysokiej osoby wybrać i na co zwrócić uwagę.

Rower dla ciężkiej osoby – aluminium lub stal jako materiał przewodni

W przypadku użytkowników o stosunkowo dużej masie ciała kluczowy będzie wybór odpowiednio wytrzymałej konstrukcji roweru. Przyjmując ten parametr za priorytet, powinniśmy przede wszystkim stawiać na rowery aluminiowe oraz stalowe. Stal, pomimo wielu zalet, jest jednak zauważalnie cięższa – jeśli więc zależy ci na lżejszym rowerze, postaw na aluminium.

Dla bezpieczeństwa polecamy unikać elementów roweru wykonanych z włókna węglowego. Mowa głównie o sztycy rowerowej oraz widelcu. Producenci stosują tego rodzaju zabiegi w rowerach ze średniej półki, co zwykle obniża nieco masę roweru, jednak może też wpływać na ogólną wytrzymałość jednośladu.

Jaki rower dla ciężkiego kolarza? MTB, trekking, a może elektryczny?

Zupełnie osobną kwestią jest wybór konstrukcji, czyli rodzaju roweru. W tej kwestii należy kierować się swoimi możliwościami i preferowanym stylem jazdy. Jeśli szukasz roweru, z którym łatwiej zacząć pierwsze treningi, warto zastanowić się nad rowerem hybrydowym (elektrycznym), który dzięki wspomaganiu umożliwi dłuższą jazdę, a co za tym idzie – intensywniejszy trening. Wśród rowerów hybrydowych znajdzie się propozycja roweru do jazdy po górach i spokojnych wycieczek za miasto.

Dużą wytrzymałością cechuje się wiele rowerów górskich, które umieściliśmy w naszym zestawieniu. To konstrukcje dobre do trudnego terenu – projektowane są z myślą o większych przeciążeniach.

Wycieczka-rowerowa

Rower dla wysokich – jak wydłużyć konstrukcję?

Osoby o bardzo dużym wzroście często s a zmuszone do kupowania rowerów zbyt małych, co implikuje kolejne trudności, takie jak zgarbiona pozycja za kierownicą i irytujące zahaczanie stopami o przednie koło podczas skręcania. I choć jest to prawda, że nie każdy producent i nie każdy model roweru produkowany jest w bardzo dużych wersjach rozmiarowych, to znane i rozpoznawalne marki mogą pochwalić się naprawdę pokaźnym wyborem ram rowerowych.

Pamiętaj, że rower zdecydowanie łatwiej jest „wydłużyć” niż skrócić – chociażby poprzez zastosowanie długiego mostka, który nie tylko uczyni pozycję za kierownicą bardziej zrelaksowaną, ale też sprawi, że rower będzie stabilniejszy na zjazdach.

Najbardziej wytrzymałe rowery – nasze propozycje modeli

Cube 601500 AIM SLX

Zacznijmy od lubianego modelu z kategorii rowerów górskich – to lekki, zbudowany na bazie aluminiowej ramy i wytrzymałych, 29-calowych kół rower mogący wytrzymać łączny ciężar 150 kg (masa rowerzysty + masa własna + bagaż). Napęd o łagodnym przełożeniu pozwoli bez trudu pokonywać nawet większe wzniesienia. Amortyzator o skoku 100 mm idealnie niweluje nierówności terenu. Rower występuje w wersji z ramą do rozmiaru 24 cale (XXL), co oznacza, będzie odpowiedni również dla bardzo wysokich osób. Rower wyposażono także w hydrauliczne hamulce, dające większą kontrolę nad drogą hamowania – również w złych warunkach atmosferycznych.

Cube-601500-aim-slx

Cube 603100 Attention

Kolejna propozycja to równie wytrzymały rower, który został wyposażony przed producenta w fabryczny pneumatyczny amortyzator przedni o skoku 100 mm oraz opuszczaną zdalnie sztycę – przydatną na podjazdach i podczas trudnych zjazdów. Możliwość zablokowania widelca oraz solidne hydrauliczne hamulce zwiększają pewność na szlaku.

Cube-603100-Attention

Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

Dla osób poszukujących górskich wrażeń ze wspomaganiem elektrycznym polecamy rower Stereo Hybrid. Amortyzowany widelec o skoku 150 mm i damper o skoku 140 mm tworzą harmonijną i zbalansowaną konstrukcję gotową na każdy szlak. Na najwyższym poziomie stoi także napęd – producent zdecydował się na zastosowanie przekładni Shimano Deore 1×12.

Cube-Stereo-Hybrid

Cube 731300 Kathmandu Hybrid SLX 750

Zestawienie zamyka propozycja uniwersalnego roweru trekkingowego o pomocniczym napędzie elektrycznym. Konstrukcja jest wyposażona w zintegrowane oświetlenie roweru, bagażnik i błotniki.

Cube-Kathmandu-Hybdir

Powyższe propozycje rowerów z udźwigiem do 150 kg to tylko część dużej oferty tego producenta. Polecamy więc zapoznać się także z innymi modelami!

Na rowerze czujesz się niekomfortowo? Poproś o pomoc bikefittera!

Nie każdy rower będzie idealnie dopasowany do użytkownika od razu po wyjęciu z kartonu. Szacuje się, że potrzeba co najmniej kilkuset kilometrów, by dokonać ostatecznych regulacji, które zaowocują wygodną i bezpieczną pozycją za kierownicą. Jeśli jednak jazda rowerem sprawia ból, a nie przyjemność, warto poszukać pomocy specjalisty. Bikefitter to wykwalifikowana osoba (często fizjoterapeuta), która pomaga dobrać odpowiednią pozycję na rowerze poprzez serię badań, obserwacji i zmian w regulacji roweru. Bardzo często wystarczy jedna wizyta i kilka nowych części, takich jak mostek, kierownica czy siodełko, by jazda na rowerze stała się prawdziwym relaksem!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło