Blog

comment Komentarz: 0

Jak przewozić rower elektryczny?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 247

Kupiłeś nowy sprzęt i zastanawiasz się, jak przewozić rower elektryczny? Który rodzaj bagażnika wybrać? Już na wstępie możemy Cię uspokoić: transport rowerów hybrydowych/elektrycznych nie sprawia zbyt wielu kłopotów i tylko częściowo różni się od przewożenia rowerów tradycyjnych. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.

Jak przewozić rower elektryczny – na dachu czy na haku?


Na rynku spotykamy dwie główne konstrukcje samochodowych bagażników rowerowych:
    • montowane na haku holowniczym
    • montowane na dachu auta.

Drugą z wymienionych opcji, z uwagi na stosunkowo wysoką wagę rowerów elektrycznych, zdecydowanie odradzamy. Nawet bardzo solidne uchwyty dachowe przewidują maksymalną masę roweru w granicach 15–18 kg. Większość rowerów hybrydowych zdecydowanie przekracza tę masę. Ponadto wkładanie na dach tak ciężkiego ładunku jest zadaniem karkołomnym, które może doprowadzić do zarysowania lakieru auta.Montowanie-roweru-na-hak


Rekomendowanym rodzajem bagażników są więc platformy montowane na hak holowniczy. Takie rozwiązanie ma więcej wad niż zalet:
    • montaż rowerów jest prosty,
    • platforma jest dobrze zabezpieczona przed kradzieżą,
    • rowery nie wystają znacząco poza obrys auta – nie musimy więc stresować się podczas wjazdu do ciasnych tuneli czy parkingów podziemnych,
    • na odpowiednim haku przewieziemy nawet cztery rowery elektryczne – bez zmartwień o wytrzymałość konstrukcji.

Trzeba także powiedzieć, że bagażnik montowany na hak powoduje mniejsze opory powietrza, co pozwala zaoszczędzić na paliwie. Kilka litrów oszczędności na każdej trasie sumuje się w spore kwoty w ujęciu rocznym!
Oczywiście nie każdy samochód jest wyposażony w hak holowniczy. Dobrą wiadomością jest jednak to, że niemal każdy może go posiadać. Montaż homologowanego haka to koszt kilkuset złotych.
Na rynku dostępne są co prawda alternatywne rozwiązania: bagażniki mocowane do klapy bagażnika czy uchwyty montowane na specjalne przyssawki do karoserii samochodu, jednak i je radzimy omijać – wysoka waga roweru sprawia, że takie przedsięwzięcie może być bardzo ryzykowne.

Montaż-roweru

Jaki bagażnik na rower elektryczny wybrać?


Skoro wiesz już, jak przewozić rower elektryczny, poniżej prezentujemy więc kilka sprawdzonych modeli bagażników w korzystnych cenach. To konstrukcje sprawdzone przez użytkowników i chwalone za swoją trwałość.


YAKIMA JUSTCLICK 2


To prosta i lekka platforma na dwa rowery. Za sprawą systemu „JustClick” wystarczy umieścić bagażnik na haku auta i skontrolować jego poprawne położenie (o czym informuje specjalny kolorowy znacznik). Montaż rowerów odbywa się bez użycia narzędzi. Platformę można odchylać, a zamocowane na niej rowery są odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą.

Yakima-justclick-2

YAKIMA JUSTCLICK 3


To model rozszerzony o miejsce na dodatkowy rower. Dzięki temu zabierzesz ze sobą nawet trzy jednoślady. W ofercie dostępna jest także przystawka Yakima, którą zamontujesz „na kliknięcie” i w ten sposób przewieziesz jeszcze jeden, dodatkowy rower na swoim bagażniku. Przystawkę można zastosować do bagażnika w systemie JustClick (w modelach z miejscem na dwa i na trzy rowery).

Yakima-Justclick-3

YAKIMA FOLDCLICK 3


To dobrej jakości platforma rowerowa mieszcząca trzy jednoślady. Pozwala na łatwy, beznarzędziowy montaż oraz wprowadzenie rowerów po rozkładanej rampie (bez konieczności samodzielnego podnoszenia roweru z ziemi). Bagażnik jest ponadto wyposażony w zabezpieczenia antykradzieżowe, a platformę można swobodnie odchylać, zyskując dostęp do bagażnika.
Największym plusem tej konstrukcji jest jej kompaktowość. FoldClick to system, który pozwala złożyć bagażnik do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez trudu zmieści się w środku auta. W ten sposób możemy przechowywać go w chwilach, gdy nie jest potrzebny do transportu rowerów.

Yakima-Foldclick-3


A czy rower elektryczny można przewozić wewnątrz samochodu?


Rower, przynajmniej w teorii, da się też przewieźć we wnętrzu samochodu. W praktyce jednak jest to możliwe tylko w dużych samochodach (SUV, kombi). W mniejszych modelach konieczne będzie zdejmowanie jednego lub obu kół.

Takie przewożenie rowerów nastręcza także wiele problemów i może prowokować niebezpieczne sytuacje:

    1. Po pierwsze – rower przewożony w samochodzie powinien być odpowiednio zabezpieczony, by nie przesuwał się w trakcie jazdy i nie stwarzał śmiertelnego zagrożenia w trakcie ostrego hamowania lub wypadku. Można wykorzystać do tego pasy transportowe, jednak we wnętrzu auta osobowego trudno będzie o solidne punkty montażowe.
    2. Po drugie – rower przewożony we wnętrzu auta, leżący na boku, może się łatwo uszkodzić. Powyginane haki przerzutki i pęknięte klamki hamulców to częsty przypadek.
    3. Po trzecie – porysowane elementy plastikowe we wnętrzu auta, podarte fotele i pobrudzona smarem rowerowym tapicerka to problem, z którym często mierzą się osoby transportujące swoje rowery w ten sposób.
Co istotne, do przewożenia roweru elektrycznego w samochodzie wymagane będzie zazwyczaj złożenie tylnej kanapy, co jednocześnie wyklucza podróż ze współpasażerami.

Zwiedzanie-kraju-z-rowerem

Jak przewozić rower elektroniczny innymi środkami niż samochód?


Samochód nie jest oczywiście jedynym sposobem przewożenia rowerów. Gęsta sieć połączeń kolejowych i dostępność wagonu do przewozu rowerów w niemal każdym pociągu zachęcają do aktywnego zwiedzania Polski i Europy. Już za kilka złotych możemy wykupić dodatkowy bilet dla swojego roweru i w komfortowy sposób eksplorować nieznane nam tereny. Wielu kolarzy i kolarek wybiera się w na dłuższe trasy rowerem, by do domu wrócić właśnie pociągiem – w ten sposób mogą odkryć znacznie więcej ciekawych miejsc!

Rower-w-pociagu

Rower można przewozić także podczas podróży autokarem i samolotem. Wymaga to jednak lepszego przygotowania i wiąże się z wyższymi kosztami. Linie lotnicze wymagają spakowania roweru w twardy karton lub futerał. Pobierana jest także dodatkowa opłata za transport tak dużego ładunku (znacznie droższa niż w przypadku podróży pociągiem). Sprawa wygląda podobnie podczas przemieszczania się autokarem.

Wszystkie te sposoby są jednak ciekawą alternatywą dla podróży samochodem, a nierzadko wręcz jedyną opcją dotarcia w konkretne miejsce. Wybór zależy od Ciebie i Twoich podróżniczych planów.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło