Blog

comment Komentarz: 0

Jak myć rower? Czy możesz to zrobić na myjni?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 478

Pytaniem powracającym jak bumerang na grupach internetowych jest to, jak poprawnie myć rower. Burzliwe dyskusje wywołują także pytania o możliwość mycia roweru na myjni samochodowej. Dziś przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy czyszczenia roweru oraz zwrócimy uwagę na najważniejsze kwestie!

Jak myć rower? Które elementy czyścić regularnie?


Zachowanie dobrej kondycji roweru wiąże się bezpośrednio z utrzymaniem jednośladu w czystości. Najistotniejsze powinno być dla nas zawsze dokładne czyszczenie elementów napędowych, a więc przednich zębatek, kaset/wolnobiegu, łańcucha rowerowego oraz obu przerzutek – w tym kółek znajdujących się na wózku tylnej przerzutki. Dlaczego należy zwracać na to szczególną uwagę?

Ponieważ wymiana tych elementów jest dosyć kosztowna (w niektórych grupach napędowych koszt wymiany kasety, łańcucha i przednich zębatek może przekraczać nawet 1000 zł lub znacznie więcej), jednak utrzymując rower w czystości, można znacznie wydłużyć żywotność tych części. Brak piasku, błota i innych zanieczyszczeń na łańcuchu to mniejsze tarcie, a więc także mniejsze zużycie części oraz lepsza praca przerzutek.

Czyszczenie-roweru

Czy zatem mycie ramy roweru, sztycy rowerowych i innych elementów możemy potraktować jako dodatek? Zdecydowanie odradzamy takie podejście. Dokładne mycie i wycieranie ramy, obręczy, szprych czy kierownicy, oprócz satysfakcji z czystego roweru, daje jeszcze jedną korzyść: pozwala znaleźć zalążki uszkodzeń i drobne pęknięcia, na które nie zwrócilibyśmy uwagi w codziennym użytkowaniu. Pęknięcia lakieru na nowym rowerze powinny wzbudzić czujność – pod jego warstwą prawdopodobnie pęka także rama! Jeśli jednak zauważymy to szybko, usterkę zazwyczaj da się naprawić.

Jeśli chodzi o czynności związane z czyszczeniem roweru, które należy wykonywać stosunkowo rzadko, przede wszystkim warto co najmniej raz w roku samodzielnie lub z pomocą serwisanta:

    • wyczyścić łożyskowane części roweru (np. stery) i nałożyć nową porcję dedykowanego smaru do łożysk,

    • rozebrać pedały zatrzaskowe, w których gromadzi się mnóstwo brudu mogącego wpływać na ich działanie, wyczyścić i nasmarować.


Czym czyścić rower w domowych warunkach?


Zastanawiasz się, czym myć rower w przydomowym ogródku? Do czyszczenia roweru powinniśmy zawsze wykorzystywać przystosowane do tego środki chemiczne, które będą bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla roweru. Jak już powiedzieliśmy, podstawą jest zadbanie o wyczyszczony i nasmarowany łańcuch oraz kasetę i zębatki systemu korbowego. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny środek, który dogłębnie wyczyści napęd, przygotowując go do nałożenia nowej warstwy oliwki. Pomoże też pozbyć się lepkiego brudu powstającego z połączenia starego smaru z pyłem i piaskiem.

W tej kategorii produktów polecamy ACID Bike Drivetrain Cleaner. To sprawdzony środek w sprayu wyposażony w zintegrowaną szczoteczkę dla łatwiejszego dotarcia do wielu zakamarków.

Acid-bike-cleaner

Po czyszczeniu łańcuch należy jeszcze nasmarować. Na rynku znajdziesz zarówno tradycyjne oliwki, jak i woski oraz dedykowane środki na warunki suche i mokre. Do ogólnego zastosowania – zarówno w przypadku rowerów tradycyjnych, jak i hybrydowych – polecamy ACID E-Bike Chain Spray, czyli środek o wszechstronnym zastosowaniu. Produkt ma formę sprayu z dyszą kierunkową, co umożliwia precyzyjną aplikację.

Acid-e-bike-spray

Przyda się także środek do zabezpieczenia ramy rowerowej. ACID Bike Frame Protection pozostawia na lakierze gładką powierzchnię, utrudniając tym samym osiadanie kurzu i błota. Płyn można stosować na matowych plastikowych elementach oraz z rowerami hybrydowymi.

Acid-bike-frame-protection

W celu zabezpieczenia wszelkich elementów ruchomych, w tym łożysk, polecamy z kolei smar ACID Bike Grease. Doskonale nadaje się do smarowania piast, supportów czy sterów. Zabezpiecza rower przed wilgocią i idącą z nią w parze korozją.

Próbujesz doprowadzić do dawnego blasku nieco bardziej sfatygowany jednoślad i zastanawiasz się, jak wyczyścić rower z rdzy? Użyj metod mechanicznych, oczyszczając skorodowane elementy drucianą szczotką. Następnie zastosuj dedykowany środek do neutralizowania rdzy i zabezpiecz korodujące elementy na przyszłość.


Mycie roweru krok po kroku


Mycie roweru nie jest czynnością specjalnie skomplikowaną czy uciążliwą, a wielu kolarzy i rowerzystów odnajduje w niej sporo przyjemności. W końcu czy może być coś lepszego niż widok lśniącego roweru, gotowego na kolejne przygody?

Jak myć rower, by zrobić to dobrze i mu nie zaszkodzić?

    1. Mycie roweru zacznij od opłukania go wodą pod średnim ciśnieniem. Chodzi o ty, by pozbyć się z ramy i innych elementów roweru zalegającego błota i piasku, które później mogłyby rysować lakier i uniemożliwiać prawidłowe działanie środków czyszczących.

    2. Następnie nanieś środek do czyszczenia napędu na łańcuch, kasetę/wolnobieg i przednie zębatki. Stosuj się do zaleceń producenta. Możesz użyć pędzelka z miękkiego włosia, by dotrzeć do wszystkich zakamarków napędu.

    3. Spłucz środek do czyszczenia na pędu wodą. Nie kieruj jej strumienia bezpośrednio w łożyskowane elementy roweru.

    4. Za pomocą dedykowanego środka do mycia roweru umyj ramę (np. przy użyciu miękkiej szmatki z mikrofibry lub gąbki), kierownicę, siodełko i pozostałe części. Wytrzyj do sucha miękkim ręcznikiem z mikrofibry, by uniknąć zacieków.

    5. Po wyschnięciu napędu użyj wybranego środka do smarowania łańcucha, nanosząc go zgodnie z zaleceniami producenta.


Czy można myć rower na myjni?


Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przytoczone wyżej porady nie są dla wszystkich. W końcu nie każdy z nas dysponuje własnym podjazdem, garażem lub ogródkiem, w którym można bez skrępowania wyczyścić swój jednoślad. Kusząca wydaje się opcja umycia roweru w myjni bezdotykowej przeznaczonej do mycia samochodów. I choć w wielu miejscach w sieci możemy znaleźć informację, że to surowo zabronione, sami jesteśmy jednak dalecy od tak restrykcyjnego podejścia. Uważamy, że większość argumentów przeciw jest zwyczajnie przesadzona i wystarczy wiedzieć, jak myć rower na myjni w bezpieczny sposób.

Mycie-brudnego-roweru

    1. Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę, że strumień wody o dużym ciśnieniu może faktycznie przedostać się do łożysk znajdujących się między innymi w sterach czy piastach kół. Należy więc za wszelką cenę unikać bezpośredniego kierowania wody w te miejsca. Lancę należy trzymać z daleka od roweru i pozwolić, by woda po prostu spływała po jego powierzchni.

    2. Warto także zwrócić uwagę na odpryski na lakierze i omijać je podczas mycia roweru na myjni. Wysokie ciśnienie może zdrapać z ramy delikatnie zadarty lakier.

    3. Unikaj  chemii samochodowej (mowa przede wszystkim o tzw. mikroproszku i pianie aktywnej), która może wymywać oliwkę z łańcucha i w niekontrolowany sposób wpływać na aluminiowe elementy roweru.
Jeśli zrobisz to rozważnie, nie widzimy przeciwwskazań do mycia roweru w dostępnej na każdym rogu myjni bezdotykowej.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło