Jak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze?
Dzięki szerokiej ofercie na rynku rodzice nawet najmłodszych dzieci mogą realizować rowerowe pasje, a przy okazji dzielić je ze swoją rodziną. W artykule podpowiemy Ci, jak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze i jakie opcje masz do wyboru.
Dziecko na rowerze – obowiązujące przepisy
Wszystkie zapisy prawne dotyczące przewożenia dzieci na rowerze reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 33 tej ustawy.
Mówi o kilku istotnych szczegółach, a podstawowy z nich to odpowiedź na pytanie: od kiedy można wozić dziecko na rowerze? Dzieci do lat 7 mogą być przewożone na rowerze wyłącznie w dedykowanym foteliku lub przyczepce. Co oczywiste, przewożenie dziecka bezpośrednio na bagażniku nie jest dopuszczone przez prawo. Ważne jest to, że dziecko na rowerze może być przewożone tylko za rodzicem, a nie przed nim. Łączna długość zestawu składającego się z roweru i przyczepki nie może przekraczać 4 metrów. Opiekun może poruszać się z dzieckiem na rowerze zarówno jezdnią, jak i drogami dla rowerów i ciągami pieszo-rowerowymi. Nie jest uprawniony do jazdy po chodniku.
Inaczej jest jednak w przypadku dziecka do lat 10, które samodzielnie jedzie już na własnym rowerze. Wówczas zarówno ono, jak i jego opiekun, powinni poruszać się po chodniku. Dziecko jest w takim przypadku traktowane jako pieszy.
Warto też wiedzieć, że uczeń, który ukończył 10. rok życia, może poruszać się rowerem samodzielnie po zdaniu egzaminu na kartę rowerową. Staje się tym samym pełnoprawnym uczestnikiem ruchu i może poruszać się po jezdni oraz drogach dla rowerów.
Sprawdź nasze porady, jak nauczyć jeździć dziecko na rowerze.
Jak przewozić dziecko – dostępne metody i akcesoria
W przypadku kilkuletnich dzieci, które nie są jeszcze w stanie poruszać się samodzielnie na rowerze na większych dystansach, rynek proponuje dwa główne rozwiązania:
Fotelik rowerowy
To klasyczne rozwiązanie znane od lat. Większość dzisiejszych rodziców małych dzieci jeździło w podobnych, choć zdecydowanie mniej bezpiecznych i ergonomicznych fotelikach. Można je mocować na tylnym bagażniku lub sztycy/ramie rowerowej. Niektóre modele umożliwiają także montaż z przodu roweru – tyłem do kierunku jazdy lub bezpośrednio pomiędzy kierownicą a siodełkiem rowerowym – na górnej rurze ramy. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla młodszych, a co za tym idzie, także lżejszych dzieci.
Jednym z polecanych klasycznych modeli jest fotelik Caress renomowanej firmy Hamax. Fotelik wykorzystuje system szybkiego montażu na bagażniku lub bezpośrednio na ramie. Można go także zabezpieczyć kluczykiem. Konstrukcja fotelika umożliwia odchylenie go pod kątem 20 stopni, co pozwoli zredukować zmęczenie malucha podczas jazdy, a nawet odbywać krótkie drzemki. Cares wyposażono także w ulepszone, wygodniejsze szelki oraz system regulowania podnóżków jedną ręką. Fotelik wytrzyma obciążenie do 22 kg.
To wygodna i uniwersalna opcja o zdecydowanie większej wytrzymałości. Na rynku dostępne są nawet modele mogące pomieścić dwójkę dzieciaków. Przyczepki rowerowe z reguły zapewniają dzieciom dużo większą swobodę oraz komfort podróżowania. Ich daszki chronią przed słońcem i deszczem, a wbudowana moskitiera pozwala uniknąć irytujących owadów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas kilkudniowych wycieczek. Większość modeli, oprócz jazdy za rowerem, może służyć także jako spacerówka, co stanowi świetną funkcjonalność – szczególnie podczas wakacji.
Przykładem świetnej, wszechstronnej przyczepki rowerowej jest model Cube Kids Trailer Double CMPT x ActionTeam, który pomieści dwójkę dzieci o łącznej wadze do 42 kg. Przyczepka jest wyposażona w osłony przeciwsłoneczne i zabezpieczona przed zachlapaniem w deszczowe dni. Wygodne siedziska z pasami bezpieczeństwa i tylna lampa z akumulatorami dbają o bezpieczeństwo podczas podróży. Po odłączeniu przyczepki od roweru można ją wykorzystywać jako wózek.
A co jeśli dziecko jeździ już samo? Jaki rower mu sprezentować?
Jazda z dzieckiem na rowerze będzie tym bardziej satysfakcjonująca, im starszy jest maluch. Ekscytującym momentem jest ten, w którym dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki (a raczej obroty korbą) na własnym rowerze. I w tym przypadku możemy podzielić się kilkoma sprawdzonymi modelami dziecięcych rowerów:
Rower Cube 621510 Cubie 180 SLX
Na początek najmniejszy rower w zestawieniu, czyli propozycja dla dzieci o wzroście w przedziale 90–115 cm. Dla wielu dzieciaków będzie to prawdopodobnie pierwszy rower z pedałami. To lekki i dobrze odwzorowany model roweru górskiego dla najmłodszych. Wszystkie jego komponenty zostały dostosowane do potrzeb dziecka. Zastosowano małe klamki hamulców w sam raz dla niewielkich dłoni, bezpieczne hamulce V-brake, przyczepne opony Schwalbe i osłonę łańcucha.
Rower CUBE 850530 Numove 200 Street
Druga propozycja jest kierowana do dzieci o wzroście 110–130 cm. To typowy rower all-terrain, który doskonale poradzi sobie zarówno w mieście, jak i w lesie. Wyposażono go we wszystkie niezbędne akcesoria – oświetlenie, błotniki i bagażnik. 8-biegowa przekładnia Shimano ułatwi podjazdy, a regulowany mostek pozwoli dostosować rower do wzrostu dziecka.
Rower Cube 623130 Acid 240
Ostatni rower jest dla dzieci o wzroście 130–140 cm. Amortyzowany widelec, lekka aluminiowa rama i przerzutka Shimano pozwolą na przeżywanie pierwszych sportowych przygód i dłuższych wycieczek za miasto.
Zadbaj o bezpieczeństwo – swoje i dziecka
Wiesz już, od jakiego wieku można wozić dziecko na rowerze oraz jak to robić zgodnie z prawem. Niezależnie od dystansów, jakie razem przemierzacie, a także rodzaju terenu, należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Wioząc je na swoim rowerze, opiekun ponosi w końcu podwójną odpowiedzialność – za siebie i malucha. Takie elementy, jak oświetlenie czy kask, muszą być w tym przypadku jak najlepszej jakości i nie należy na nich oszczędzać. Jeśli chodzi o wybór bezpiecznego, a przy okazji atrakcyjnego dla dziecka kasku, polecamy ofertę marki Cube. Jednym z ciekawych modeli jest Cube Fink Junior – kask wykonany w zgodzie z zasadą Natural Fit, dobrze wentylowany i z precyzyjnym systemem mocowania X-Lock.
Brak komentarzy
Napisz komentarz