Blog

comment Komentarz: 0

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rower?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 122

Zastanawiasz się, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rower? Czy za jej brak można otrzymać mandat od patrolu policji? W artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące obowiązkowego wyposażenia roweru oraz widoczności na drodze.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rower? Czy można dostać mandat za jej brak?


Obowiązkowe wyposażenie roweru i rowerzysty określa w naszym kraju rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie nie wskazuje kamizelki odblaskowej jako niezbędnego elementu wyposażenia – nie jest więc obowiązkowa. Nie otrzymasz więc mandatu za brak kamizelki odblaskowej. Warto jednak powiedzieć, że...


…nawet jeśli nieobowiązkowa, to zdecydowanie warto ją mieć!


Elementy odblaskowe na odzieży i rowerze drastycznie zwiększają naszą szansę na bycie zauważonym przez innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że rowerzysta, nawet ten wyposażony w bardzo dobrej jakości oświetlenie, jest dla poruszających się z dużą prędkością kierowców niemal niezauważalny. Ponadto światła tylne i przednie nie dają w zasadzie żadnego rezultatu, gdy kierowcy widzą nas od strony bocznej. Elementy odblaskowe widoczne są nawet z kilkuset metrów – jarzą się nawet w bardzo słabej wiązce świateł auta znajdującego się daleko od rowerzysty.

Warto więc zwiększać swoje szanse i stosować wszelkie środki dostępne na rynku, a jest ich sporo: opony z odblaskową taśmą z boku, naklejki na ramę i kask rowerowy w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, kamizelki i odzież rowerowa z elementami odblaskowymi oraz wiele, wiele innych. Każde, nawet małe światło odblaskowe, jest doskonale widoczne w trudnych warunkach pogodowych – na przykład podczas mgły i w deszczu oraz tuż przed zmrokiem i nad ranem.

Widocznosc-rowerzysty


Jaką kamizelkę odblaskową na rower wybrać?


Mówiąc o kamizelce odblaskowej, nie chodzi nam o typową awaryjną kamizelkę, którą często wozimy w samochodowym bagażniku. Co prawda świetnie zaznacza ona naszą obecność już z daleka, jednak w przypadku sportowej jazdy mogłaby być niewygodna. W zamian za to proponujemy Ci kilka innych rozwiązań:

    1. Dedykowane kamizelki rowerowe o wyciętym, niekrępującym ruchu kroju, takie jak Cube Gilet Safety Standard. To lekka i regulowana kamizelka możliwa do zastosowania na inne elementy odzieży, niezależnie od pory roku.

    2. Kurtki przeciwdeszczowe w jaskrawych kolorach i z licznymi elementami odblaskowymi. W tej kategorii polecamy dwa modele – Castelli Emergency Rain oraz Teamline Repulse M. To lekkie, zwijane do niewielkich rozmiarów (mieszczące się w sam raz do kieszeni na plecach w koszulce kolarskiej) kurtki przeciwdeszczowe, które pozwolą Ci kontynuować trening nawet w czasie opadów deszczu. Jaskrawe kolory i odblaskowe detale znacznie poprawią Twoje bezpieczeństwo na drodze, a przy okazji zadbają o komfort termiczny.

    3. Opaski odblaskowe – bardzo tanie i widoczne z daleka, łatwe do schowania w kieszeni, gdy akurat nie są potrzebne. Na rynku spotykamy zarówno elastyczne opaski na ramię, jak i zamykane opaski na zapięcie dotykowe.

Widocznosc-na-drodze


Co jest obowiązkowym wyposażeniem roweru?


Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem każdy rower poruszający się po drogach publicznych powinien posiadać:
    • co najmniej jeden działający hamulec,
    • dzwonek rowerowy lub inny sygnał ostrzegawczy,
    • oświetlenie roweru (światło białe lub żółte selektywne z przodu oraz czerwone z tyłu, a do tego co najmniej jedno światło odblaskowe czerwone o kształcie innym niż trójkąt).
Rozporządzenie mówi jednak o absolutnym minimum wymaganym przez prawo. Za brak powyższych elementów policjanci podczas rutynowej kontroli mogą ukarać rowerzystę mandatem w wysokości nawet 500 zł!


Bezpieczeństwo na rowerze – nigdy go nie lekceważ!


W zderzeniu z samochodem osobowym, ciężarowym czy motocyklem rowerzysta nie ma żadnych szans na wyjście bez szwanku. Choć kamizelka nie należy do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty, to podobnie jak w przypadku kasku – zdecydowanie zalecamy jej użytkowanie. To prosty i niedrogi sposób, by w znacznym stopniu poprawić swoje bezpieczeństwo i dać kierowcom szansę, by nas szybko zauważyli.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło