Blog

comment Komentarz: 0

W co się ubrać na rower zimą? Najważniejsze elementy

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 877

Odpowiedni dobór ubrań na rower jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla początkujących miłośników jednośladów. Wybór funkcjonalnego i ciepłego zestawu stwarza problem nawet doświadczonym zawodnikom. W sklepach jednak pełno jest towaru, który idealnie się sprawdzi podczas przejażdżek w mroźne dni. Co wybrać i na co zwrócić uwagę, aby jazda na rowerze zimą była dla nas bezpieczna i przyjemna?

Właściwe ubrania na rower zimą – co to właściwie znaczy?


Wiele osób odstawia rower zanim jeszcze drogi oprószy pierwszy śnieg. Jenak wielu rowerzystów nie wyobraża sobie abstynencji kolarskiej, która powtarzałaby się co roku i trwała przez kilka, długich miesięcy. Zanim jednak również spróbujesz swoich sił w jeździe rowerem zimą, przygotuj się odpowiednio do jazdy, aby nie utknąć z katarem w łóżku. Zimowy komplet do jazdy powinien przede wszystkim by:

  • dopasowany do temperatury i warunków panujących na zewnątrz - nie wystarczy ubrać jak najgrubszych ubrań – wręcz przeciwnie, odzież nie może być zbyt gruba (spocone plecy na mrozie to pierwszy krok w kierunku poważnych kłopotów) ani za lekka – temperatura odczuwalna na rowerze jest zawsze o wiele niższa od rzeczywistych wskazań termometru;
  • wygodny - nie może krępować ruchów, a poszczególne warstwy powinny być względem siebie możliwie nieruchome. Nie ma nic bardziej irytującego niż przesuwające się ubrania i konieczność ich ciągłego poprawiania, co podczas jazdy na rowerze w mrozie najłatwiejsze i najprzyjemniejsze nie jest;
  • dostosowany do jazdy na rowerze - nogawki powinny ściśle przylegać do nóg, aby żadna część materiału nie wkręciła się w pedały czy korbę, a kurtka nie powinna być zbyt długa, żeby nie zahaczała się o siodełko. Dodatkowo, przez zbyt luźne warstwy powietrze przedostanie się łatwo do naszego ciała i nas wymrozi.

Jazda-zima-na-rowerze

Jak ubrać się w ciepłe dni? Przede wszystkim warstwy


Niejednokrotnie w dzieciństwie przewracaliśmy oczami, gdy rodzice kazali ubierać się nam na „cebulkę”, bo inaczej zmarzniemy. Dziś specjaliści od outdooru, trekkingu, kolarstwa, biegania i wszelkich sportów na świeżym powietrzu podtrzymują zasadę warstwowego ubierania się. Najskuteczniejszym sposobem ubierania się na rower zimą, przy zachowaniu pełnego komfortu, jest tak zwana metoda trzech warstw. Polega ona na założeniu trzech różnych warstw ubrań, które będą się dopełniały i wspólnie stworzą solidną zaporę przed zimnem i niesprzyjającymi warunkami.

Pierwszą warstwą (tą, która bezpośrednio przylega do ciała) powinna być zawsze bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci (potu) na zewnątrz. Szacuje się, że wilgoć potrafi wychłodzić organizm nawet do 25 razy szybciej niż powietrze, dlatego przepocone ubrania to największy wróg podczas mrozów. Kolejnym zadaniem bielizny termoaktywnej jest zatrzymywanie wytworzonego ciepła przy ciele, żeby nie wychłodziło się ono zbyt szybko podczas postoju.

Drugą warstwą powinna być bluza, bezrękawnik lub koszula z długim rękawem, której zadaniem będzie ocieplenie tułowia. Stopień ochrony przed zimnem należy dobrać do panującej aktualnie temperatury, aby zapobiec przegrzaniu lub wychłodzeniu.

Odpowiedni-ubior-na-rower-zima

Trzecia warstwa, jest warstwą ochronną. Jest nią ciepła kurtka z membraną przeciwdeszczową. Jej zadaniem jest odcięcie od naszego ciała bezpośredniego działania czynników zewnętrznych – ekstremalnie wychładzającego wiatru, wody czy szczypiącego mrozu.

Odpowiednie dobieranie warstw

Cały sekret w wygodnym i ciepłym ubraniu na rower polega na umiejętnym dobieraniu warstw i odpowiednim łączeniu ze sobą odpowiednich elementów.
Jak się ubrać na rower w mroźne dni? Wśród kolarzy istnieje przekonanie, że o prawidłowym doborze elementów świadczy lekkie odczuwanie chłodu, kiedy nie jest się w ruchu. Można wtedy założyć, że po rozpoczęciu jazdy, gdy temperatura będzie wzrastać,  nie zrobić się wtedy zbyt gorąco.

Co ubrać na dolną część ciała?

Spodnie stanowią w tym zestawie pewne odstępstwo. Nasze nogi są solidnie zabudowane mięśniami, które intensywnie pracują podczas jazdy na rowerze. Dopóki termometr nie pokazuje temperatury mocno poniżej zera, większości wystarczają same spodnie rowerowe do jazdy zimą.
Podczas niższych i bardziej uciążliwych temperatur same spodnie mogą nie być wystarczającą ochroną i będziesz odczuwać nieprzyjemny chłód. Warto zainwestować więc w ocieplacze do nóg, które będą stanowiły kolejną warstwę ocieplającą.

Spodnie-na-rower-zima

Co ubrać na rower zimą – od stóp do głów

Co warto zrobić, żeby być przygotowanym na jazdę na rowerze w każdych warunkach? Wystarczy zakup kilku elementów garderoby, które będziesz łączyć ze sobą wedle potrzeby. Warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i jakość. Jeśli postanowisz wybrać „lepsze” i trwalsze ubrania, nie będzie konieczności wymiany ich co roku. Odzież sprawdzonych i znanych z dobrej jakości marek może posłużyć Ci przez wiele, ciężkich, mroźnych sezonów bez utraty na jakości i wydajności.

Bielizna rowerowa

Wybierając komplet bielizny rowerowej warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy: kompresję, grubość oraz materiał z jakiego została ona wykonana. Najczęściej spotykane są materiały syntetyczne, które bardzo dobrze odprowadzają pot (poliamid, poliester). Coraz częściej jednak pojawiają się także materiały naturalne – głównie wełna merino, która cechuje się między innymi świetnymi właściwościami antybakteryjnymi. Cube Functional Cold Conditions stanowi idealny przykład wysoce funkcjonalnej pierwszej warstwy, która dobrze izoluje, ale również odprowadza wilgoć.

Spodnie

Dobrym wyborem będą spodnie z szelkami, które będą zapobiegały zsuwaniu się podczas nachylania na rowerze, a co za tym idzie – dostawaniu się zimnego powietrza w okolice kręgosłupa lędźwiowego. Ponadto, takie spodnie mają wysoką budowę, dzięki czemu zapewniają dodatkową ochronę nerek i pęcherza. Takie spodnie nie potrzebują również gumki, która uciska w pasie zapewniając dodatkową swobodę. Szelki mają jeszcze jedną, istotną zaletę – dzięki nim wkładka rowerowa znajduje się zawsze w idealnym miejscu i nie przemieszcza się w żadną stronę, nawet podczas najdłuższych i intensywnych treningów. BLACKLINE Bib Tights nie tylko ogrzeją Cię podczas jazdy, ale również pozwolą Ci na nieskrępowane ruchy. Funkcjonalna mieszanka materiałów idealnie sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych.

Kurtka

W doborze kurtki istotne jest, aby zapewniała pełen komfort i w żaden sposób nie krępowała ruchów na rowerze. W tym elemencie ubioru również warto sprawdzić z jakiego materiału został on wykonany. Istotne jest, aby kurtka była wykonana z oddychającego materiału i jednocześnie zapewniała ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak deszcz. Ciekawym wyborem jest kurtka Blackline Softshell, która sprawdza się podczas zmiennej i niepewnej pogody. Specjalna mieszanka materiałów zapewnia ochronę przed wiatrem i deszczem.

Koszulka

Przy zakupie koszulki rowerowej, która jest pośrednią warstwą warto zadbać o to, żeby była ona nieco luźniejsza. Powietrze jest bardzo dobrą izolacją cieplną, dlatego warto zachować niewielką poduszkę powietrzną między warstwami. Tutaj również polecamy wyszukiwać odzieży zrobionej z oddychającego syntetycznego materiału, wełny merino lub ich mieszanki. Koszulka Baselayer Race Be Warm posiada nie tyklo odpowiednią mieszankę materiałów, ale również zastosowano w niej specjalne technologie, które zapewniają odpowiednie odprowadzanie potu oraz izolację przed zimnem.

Jazda-na-rowerze-zima-ubior

Ocieplacze

Ocieplacze dostępne są w różnych długościach, dlatego też umożliwiają ocieplanie samych łydek lub łydek i ud. Ocieplacze na ręce idealnie sprawdzają się przy używaniu z bezrękawnikami. Ciekawą propozycją są nogawki Cube 10975 Blackline Leg Warmers, które ocieplają miejsca szczególnie narażone na wychłodzenie. Posiadają one specjalne, silikonowe obszycia, które zapobiegają zsuwaniu się.

Rękawiczki

Dłonie, które podczas jazdy trzymają kierownicę są cały czas narażone na mróz i wiatr. Nie warto więc oszczędzać na rękawiczkach i zainwestować w sprzęt najlepszy na rynku. Dobrze, aby rękawiczki posiadały windstopper, który nie dopuści do dłoni lodowatego wiatru. Rękawiczki rowerowe CUBE Natural Fit long finger sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagających kolarzy. Specjalna mieszanka materiałów, bezszwowe zakończenia palców, mankiety z rzepami - te wszystkie elementy wpływają na zwiększenie komfortu podczas jazdy.

Rekawiczki-na-rower-zima

Skarpety

Ciepłe skarpety to podstawa ciepłych stóp, jednak wbrew temu, co mogłoby się wydawać, to niekoniecznie grubość i „puchatość” materiału ma tutaj znaczenie. Wręcz przeciwnie, „puchate” zimowe skarpety, które dostępne są w większości sieciówek nie ogrzeją dostatecznie naszych stóp i przez całą jazdę będziemy odczuwać nieprzyjemny dyskomfort. Warto zainwestować w skarpety przeznaczone do jazdy rowerowej, które posiadają specjalne technologie, które ocieplają stopy oraz są wykonane z szybkoschnących materiałów. Skarpetki Castelli 1028 Prologo odpowiednio odprowadzą pot, zapewniając przez całą podróż suchość stopy.

Ochraniacze na buty

Ochraniacze na buty rowerowe nie tylko chronią przed błotem, deszczem i wiatrem, ale również pomagają utrzymać optymalną temperaturę stóp podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ochraniacze na buty CUBE 17001 Rain Cover posiadają lekką, ocieplaną podszewkę, klejone szwy, elastyczny materiał, wodoszczelną górną powłokę - czyli wszystko, czego potrzebujesz do komfortowej jazdy na najwyższych obrotach.

Ochraniacze-na-buty

Czapki

Znaczna ilość ciepła odprowadzana jest przez głowę, warto więc dopełnić swój ubiór na rower, dobrej jakości, ciepłą i oddychającą czapką. Ważne jest również, żeby przylegała ona ściśle do głowy, jednocześnie nie uciskając jej nadmiernie. Istotne jest, aby czapka była wygodna po założeniu kasku, o którym w zimowych warunkach nie można nigdy zapomnieć. Czapka Castelli 0118 Italia to dobry wybór na ocieplenie pod kaskiem. Materiał przylega blisko do skóry głowy ogrzewając ją i nie sprawiając dyskomfortu na żadnym etapie jazdy.

Zima nie tylko dla zawodowców

Jazda zimą na rowerze nie jest zarezerwowana dla zawodowców. Trening w trudnych, zimowych warunkach może być w pełni bezpieczny, bardzo efektywny i przede wszystkim przyjemny – wszystko zależy od odpowiedniego i przemyślanego przygotowania.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło