Blog

comment Komentarz: 0

Mocny rower elektryczny – jaki wybrać?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 3085

Mocny rower elektryczny to ciekawa propozycja dla osób ceniących sobie emocjonującą jazdę z dużą liczbą podjazdów i pokaźną sumą przewyższeń. Tego typu konstrukcje doskonale sprawdzą się w jeździe amatorskiej jako urozmaicenie codziennej rutyny treningowej, a także w turystyce rowerowej.

Od czego zależy moc roweru elektrycznego? Jak się ją mierzy i jakie są inne istotne parametry?

Moc roweru elektrycznego wyrażana jest w watach (W). Informuje nas o pracy, jaką jest w stanie wykonać silnik podczas napędzania korbowodu. Producenci mogą określać w ten sposób zarówno moc stałą, jaką silnik jest w stanie generować przez dłuższy czas, jak i moc chwilową, możliwą do uzyskania wyłącznie w krótkich interwałach. Moc roweru elektrycznego zależy przede wszystkim od zastosowanego silnika. Na rynku mamy dziś wiele różnych propozycji, a w rowerach hybrydowych marki Cube znajdziemy jednego z leaderów w tym zakresie – markę e-Bosch.

Oprócz mocy ważnym parametrem będzie także napięcie zasilania. W tym przypadku do opisu możliwości konkretnego modelu wykorzystuje się jednostkę volt (V). Na rynku przeważają silniki o napięciu 24V oraz 36V. Im wyższe napięcie, tym mniejsze obciążenie akumulatora, a więc także wyższa wydajność i zasięg wyrażany w kilometrach.

Rower-hybrydowy-w-trasie

Napięcie jest bezpośrednio powiązane z trzecim z najważniejszych parametrów, czyli momentem obrotowym. Wyrażamy go w niutonometrach (Nm). Im wyższy moment obrotowy silnika, tym większym przyspieszeniem może pochwalić się rower. Mocny rower elektryczny to zazwyczaj właśnie taki, który będzie miał wysoki moment obrotowy. Zależność między tym parametrem a napięciem jest prosta: wysoki moment obrotowy wymaga wysokiego napięcia.

Warto też dodać, że na odczuwalną moc silnika ma wpływ jego umiejscowienie. Silniki montowane w piaście rowerowej nie dają takiego poczucia przyspieszenia, jak rowery z silnikami montowanymi centralnie. Wiąże się to z niezbyt wydajnym przekazaniem mocy bezpośrednio na koło w przypadku rowerów z silnikiem w tylnej piaście.

Jaką maksymalną moc może mieć rower elektryczny?

Najmocniejsze rowery elektryczne zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem mogą być wyposażone w silnik o maksymalnej mocy 250 W. Regulowane przez przepisy jest również napięcie, które może wynosić do 48 V. Z prawnego i technicznego punktu widzenia rowery przekraczające te wartości przestają być… rowerami. Taki pojazd staje się elektrycznym motorowerem i należy zarejestrować go w miejscowym urzędzie gminy – tak samo jak samochód, skuter czy motocykl.

Rower-hybrydowy-cube

Kolejne ograniczenie dotyczy także maksymalnej prędkości osiąganej ze wspomaganiem elektrycznym. Zgodnie z prawem rowery elektryczne nie mogą poruszać się szybciej niż 25 km/h z włączonym napędem wspomagającym. W momencie przekroczenia tej prędkości rower przełącza się w tryb tradycyjny i rowerzysta jest zmuszony napędzać go siłą własnych mięśni.

Jeśli więc potrzebny Ci mocny rower elektryczny, szukaj takiego o możliwie wysokim momencie obrotowym, który pozwoli poczuć odpowiednie przyśpieszenie i świetnie poradzi sobie na stromych podjazdach. Pomimo formalnych ograniczeń producenci rowerów hybrydowych bardzo wydajnie wykorzystują limit mocy.

Polecane mocne rowery elektryczne

Skoro już wiesz, jaką moc może mieć rower elektryczny, sprawdź przygotowane przez nas propozycje konstrukcji dla najbardziej wymagających użytkowników. Każdy z przedstawionych tu rowerów został wyposażony przez producenta w świetnej jakości silnik e-Bosch o optymalnych parametrach.

ROWER CUBE 634303 REACTION HYBRID SLX 750

Rower-cube-634303-reaction-hybrid

Pierwsza propozycja to wyjątkowo popularny model roweru typu hardtail (z amortyzowanym widelcem) o geometrii typowej dla rowerów trailowych. Wysoki skok amortyzatora oraz odpowiednio pochylona główka ramy sprawiają, że rower daje mnóstwo frajdy podczas zjazdów oraz jest nieustraszony na stromych górskich podjazdach. Na szczególnie trudnych odcinkach kolarza wspomaga silnik Bosch Drive Unit Performance CX Generation 4 o mocy 250 W i z momentem obrotowym na poziomie 84 Nm. Konstrukcja jest dostępna w wersji z kołami 27,5" oraz 29".

ROWER CUBE 534323 REACTION HYBRID SL 750 29 TRAPEZE

Rower-Cube-534323-reaction-hybrid-sl-750

Kolejny model w zestawieniu to wszechstronny rower MTB, który znajdzie swoje zastosowanie zarówno podczas górskich wyjazdów, w jeździe turystycznej, jak i podczas codziennej komunikacji. Uniwersalny napęd Shimano XT 1×12 jest wydajny oraz łatwy w serwisowaniu. Hydrauliczne hamulce tarczowe zapewniają optymalną siłę hamowania, a wygodna geometria ramy sprzyja pokonywaniu długich kilometrów.

ROWER CUBE 689833 STEREO HYBRID 140 HPC ABS 750

Rower-Cube-689833-stereo-hybrid-140-hpc-abs

To rower dla najbardziej wymagających entuzjastów kolarstwa górskiego. Wyposażony w 250-watowy silnik Bosch o momencie obrotowym 85 Nm i amortyzację full suspension, w zasadzie nie ma ograniczeń terenowych. Zastosowano tu sprawdzony napęd Shimano XT 1×12 dostosowany do wymagań rowerów elektrycznych. Tym, co wyróżnia ten model Cube, jest system zapobiegający blokowaniu się kół, czyli ABS. To opracowany przez markę Cube i Bosch elektroniczny system, który zwiększa bezpieczeństwo i kontrolę nad rowerem, skracając wymaganą drogę hamowania. System ABS zapobiega zblokowaniu przedniego koła, co często kończy się uślizgiem opony i wypadkiem lub wypadnięciem przez kierownicę.

ROWER CUBE 632763 NURIDE HYBRID PRO 750 ALLROAD EASY ENTRY

Rower-Cube-632763-Nuride-Hybrid-pro-750-allroad-ea

Wyjątkowo ciekawe połączenie roweru trekkingowego i roweru miejskiego. Rama typu easy entry ułatwia wsiadanie i zsiadanie w codziennych ubraniach. Mamy tu do czynienia z wydajnym silnikiem Bosch i akumulatorem o pojemności nawet 750 Wh. Za kulturę pracy napędu i wydajne przeniesienie siły na koła odpowiada przekładnia Shimano Deore z 10-biegową kasetą. To doskonała propozycja roweru na co dzień oraz na weekendowe wyjazdy.

ROWER CUBE 631263 KATHMANDU HYBRID EXC 750

Rower-Cube-631263-Kathmandu-hybrid-exc-750

Typowy mocny rower elektryczny stworzony do turystyki – również dalekobieżnej. Wydajny akumulator, sprawdzony napęd Shimano Deore 1×12, hydrauliczne czterotłoczkowe hamulce o świetnej sile hamowania to najlepsi kompani na długą trasę. Za komfort odpowiadają amortyzowana sztyca oraz amortyzowany widelec Suntour. Zintegrowany widelec, błotniki oraz oświetlenie sprawiają, ze rower jest gotowy do jazdy bez dodatkowego wyposażenia.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło