Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower dla 12-latka wybrać?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 542

Zastanawiasz się, jaki rower dla 12-latka wybrać? Jaki powinien mieć rozmiar ramy i średnicę obręczy? Na co zwrócić uwagę, by jazda była nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna? W tym artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań oraz podsuniemy kilka ciekawych propozycji rowerów dla 12-latków!

Na co zwrócić uwagę, szukając dobrego roweru dla 12-latka?

Osoby zastanawiające się, jaki rower dla 12-latki/a będzie odpowiedni, często poszukują odpowiedzi wyłącznie na pytanie o rozmiar. Tę kwestię omawiamy w kolejny akapicie. Rozmiar ramy i kół, choć szalenie istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu, nie jest jedynym ważnym aspektem, dlatego poniżej znajdziesz wypunktowane i najważniejsze elementy roweru, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie.
Warto zaznaczyć, że konstrukcje dla dzieci w tym wieku są już często prawie pełnoprawnymi rowerami ukierunkowanymi na konkretne dyscypliny kolarskie. 12-letnie dzieciaki z powodzeniem startują w zawodach i walczą o podium, dlatego możecie wybierać spośród niemal zawodniczych konstrukcji, ale także postawić na bardziej uniwersalne propozycje „na co dzień”.

Dziecko-na-rowerze

Jaki rower dla 12-latka – na co zwrócić uwagę:

    • Lekka rama – serce roweru powinno ważyć możliwie najmniej. Wpływa to na ogólną wagę całej konstrukcji. Masa roweru jest szczególnie odczuwalna podczas podjazdów. Ciężki rower potrafi skutecznie zniechęcić do jazdy, niezależnie od wieku. Rowery dla dzieci w tym wieku powinny zamykać się w granicach 14–15 kg (mowa o rowerach amortyzowanych).
    • Hamulce tarczowe – ich wprowadzenie do kół rowerowych okazało się strzałem w dziesiątkę. Pozwalają na lepszą modulację siły hamowania, zatrzymują rower znacznie szybciej niż tradycyjne hamulce szczękowe oraz, co najważniejsze, działają dobrze bez względu na warunki pogodowe (również w deszczu i błocie).
    • Dobrej jakości opony – zapewniają przyczepność, dbając o bezpieczeństwo użytkownika. Warto jednak mieć na uwadze, że opony dobieramy do rodzaju nawierzchni, po której jeździmy, a nie samego typu roweru. Jeśli rower MTB jest wykorzystywany głównie do jazdy po asfalcie i drogach dla rowerów, warto wybrać opony o łagodnym bieżniku. Agresywny terenowy bieżnik nie jest zbyt przyczepny na mokrej drodze utwardzonej. Opony można jednak zawsze niewielkim kosztem wymienić, a z taką modyfikacją poradzi sobie każdy – wystarczy łyżka do opon i klucz imbusowy.
    • Przedni amortyzator – prawdziwe dobrodziejstwo – tak samo w terenie, jak i w mieście. Dzisiejsze amortyzatory mają świetną kulturę pracy i nie można porównywać ich do widelców stosowanych na początku lat 2000 (szczególnie w tańszych rowerach). Amortyzator łagodzi nierówności drogi, zapobiegając tym samym bólowi barków czy nadgarstków.

Lekka-rama-roweru

Ile cali powinien mieć rower dla 12-latka?

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower dla 12-latka kupić, warto omówić kwestię rozmiaru. Do czynienia mamy z dwoma wymiarami: rozmiarem ramy i średnicą obręczy koła. Rozmiar ramy uzależniony jest od wzrostu dziecka oraz (szczególnie w przypadku starszej młodzieży) przekroku, czyli wewnętrznej długości nogi – od ziemi do krocza.
Żeby sprawdzić, jaka jest wysokość przekroku, dziecko powinno stanąć prosto przy samej ścianie i złączyć nogi, a następnie włożyć pomiędzy nie książkę i przysunąć ją maksymalnie w górę (bez odczuwania dyskomfortu). Na ścianie należy zaznaczyć najwyższe miejsce, w którym znajdowała się książka, a następnie zmierzyć wysokość od podłogi.
Znając już wzrost oraz przekrok, możecie porównać te wymiary z tabelką lub kalkulatorem producenta roweru. W ten sposób uzyskacie prawidłowy rozmiar ramy. W kwestii średnicy obręczy dobranie tego parametru do rozmiaru ramy leży już zazwyczaj po stronie producenta roweru. Rower dla 12-latka będzie miał zazwyczaj koła o średnicy obręczy 26"lub 27,5" (rozmiar typowy dla rowerów górskich).
Nastolatki w wieku 12 lat używają zazwyczaj rowerów w rozmiarze ramy od 15” – zależnie od wzrostu i przekroku. W przypadku dzieciaków o wzroście około 150 cm zwykle sprawdzają się ramy w rozmiarach 14”. W tym przypadku obręcze kół prawie zawsze mają średnicę 26”.
Czasami dzieje się tak, że dziecko przez swój wzrost wypada „pomiędzy” dwoma rozmiarami, tj. jego wzrost pozwala w zasadzie na zakup mniejszego lub większego roweru. Zdajemy sobie sprawę, że w takiej sytuacji, z uwagi na tempo wzrostu nastolatków, kuszące jest postawienie na rower większy. To jednak bardzo rzadko okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jak wskazują profesjonalni bikefitterzy, zdecydowana większość osób (niezależnie od wieku) jeździ na rowerach za dużych. Prowadzi to do utrzymywania bardzo wyciągniętej pozycji, która jest nie tylko niekomfortowa, ale także niezdrowa i niebezpieczna dla barków.
W przypadku gdy dziecko jest „na granicy”, zawsze warto będzie wziąć rozmiar mniejszy. Każda osoba związana z kolarstwem doskonale wie, że rower można bardzo łatwo wydłużyć (wymieniając mostek na dłuższy – koszt to kilkadziesiąt złotych), ale praktycznie nie da się go skrócić (większość rowerów dla dzieci i młodzieży ma fabrycznie krótkie mostki).

Jaki rower dla 12-latka wybrać? Polecane modele

Wiesz już, jak wybrać rower dla 12-latka – ile cali powinna mieć rama i w jakim rozmiarze zazwyczaj zastosowane są tam koła. Poniżej znajdziesz kilka propozycji rowerów, które są idealne dla ambitnych 12-latków.

ROWER CUBE 323750 ACID 260 DISC

Ten model Cube to lekki hardtail (rower bez tylnego amortyzatora) z obniżoną górną rurą ramy. Taka konstrukcja ułatwia wsiadanie i zabezpiecza dziecko przy zsiadaniu z siodełka. Tarczowe hamulce, dobrej jakości opony i amortyzator o 80 mm skoku zapewniają odpowiedni komfort jazdy, a także bezpieczeństwo na drodze.

Rower-Cube-323750-acid-260-disc

ROWER CUBE 323700 ACID 260

Konstrukcja podobna do propozycji wyżej, jednak wyposażona w hamulce szczękowe typu V-brake. W tym przypadku nie są one jednak minusem – bardzo wysoka kultura pracy i możliwość modulowania siły hamulców sprawiają, że to naprawdę solidna propozycja roweru dla 12-latka.

Rower-Cube-323700-acid-260

ROWER CUBE 323760 ACID 260 DISC

Kolejny Acid 260 z napędem Shimano i świetnym widelcem amortyzowanym Suntour (80 mm). Koła w rozmiarze 26" (jak poprzednicy) sprawnie pokonują nierówności, a geometria ramy została zaprojektowana z myślą o komforcie, ale też szybkości.

Rower-Cube-323760-acid-269-disc

ROWER CUBE 525200 ACCESS WS EAZ

Pierwsza z dwóch propozycji rowerów w rozmiarze od 14", czyli przeznaczonych dla niższych lub nieco młodszych dzieci. Choć model jest dedykowany kobietom, to dzięki szerokiej rozmiarówce oraz prostemu designowi może być z powodzeniem używany przez wszystkich. Dobrej jakości podzespoły Shimano (napęd, przerzutki) oraz Tektro (hamulce) zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Wewnętrzne prowadzenie pancerzy zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu linek.

Rower-Cube-525200-access-ws

ROWER CUBE 501300 AIM PRO

Cube AIM Pro to jeden z najpiękniejszych rowerów w ofercie marki. Sprawdza się na górskim szlaku, podczas wycieczek za miasto, ale także w codziennych dojazdach do szkoły. Napęd Shimano i hamulce Tektro to gwarancja trwałości przy niewymagającym serwisie. Duży wybór rozmiarów (od 14") pozwoli dobrać ramę do preferencji, wzrostu i przekroku dziecka (skorzystaj z kalkulatora!).

Rower-Cube-501300-aim-pro

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Wiesz już, jaki rower kupić dla 12-latka. Nie zapominaj jednak, że to nie wszystko. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom dobre nawyki, ucząc je zakładania kasku oraz włączania świateł rowerowych nie tylko po zmroku!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło