Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower na długie trasy wybrać?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 11826

Wybierając rower na długie trasy, powinniśmy brać pod uwagę zupełnie inne kryteria niż w przypadku poszukiwania innych typów jednośladów. Podczas wielogodzinnych podróży podstawą jest wygoda, ergonomia i niezawodność. Nowe rodzaje konstrukcji potrafią świetnie godzić te cechy z szybkością i zwrotnością, co świetnie poprawia wydajność pedałowania, pozwalając pokonać finalnie większą liczbę kilometrów każdego dnia. Jaki rower będzie więc najlepszy na długie wyprawy? Poniżej kilka porad.

Rower na długie trasy – podstawowe cechy

Odpowiadając więc na pytanie, jaki rower na długie trasy będzie najlepszy, można wymienić trzy cechy: wygodny, niezawodny i funkcjonalny. Cała reszta będzie jedynie dodatkiem.

Rower-przygotowany-do-jazdy

Rosnąca popularność bikepackingu, sakwiarstwa i ogólnie pojętej turystyki rowerowej sprawiła, że coraz więcej osób zastanawia się, jaki rower na wyprawy – małe i duże – będzie najlepszym wyborem. Na tak postawione pytanie eksperci mogą przekrzykiwać się, podając konkretne rodzaje konstrukcji, liczbę przełożeń czy grupy napędowe. My jednak postanowiliśmy ugryźć ten temat inaczej. Uważamy, że rower wyprawowy powinien spełniać określone kryteria:

Przede wszystkim wygoda

Rower na długie trasy nie może powodować bólu. Za najwygodniejsze uchodzą rowery trekkingowe, wyprawowe czy rowery typu gravel. Warte rozważenia są również rowery hybrydowe z dodatkowym napędem elektrycznym. To doskonały sposób na podniesienie średniej dobowej liczby przejechanych kilometrów. Oprócz rodzaju konstrukcji na komfort jazdy olbrzymi wpływ ma dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, długości mostka czy rozmiaru korby. W miarę możliwości rower warto wybierać pod okiem doświadczonego specjalisty bikefittingu.

Rower prosty w naprawie i serwisie

Szybkie zlokalizowanie usterki i jej naprawa za pomocą podstawowych narzędzi pozwoli kontynuować jazdę po małej awarii bez konieczności odwiedzania mechanika.

Wycieczka-rowerowa

Jak największa liczba otworów montażowych

W kontekście wypraw trwających wiele dni, tygodni czy nawet miesięcy warto wybierać spośród rowerów wyposażonych w jak największą liczbę otworów montażowych. Możliwość zamontowania toreb i sakw daje bowiem swobodę doboru potrzebnego bagażu.

Jaki rower na wyprawy wybrać? Polecane modele

Postanowiliśmy wyróżnić kilka modeli rowerów, które szczególnie nadają się na długie wyprawy. Poniżej wskazujemy dwie konstrukcje o typowo trekkingowej konstrukcji oraz dwa rowery hybrydowe z silnikiem elektrycznym.

Rower-gotowy-na-podroz

Trekkingowe rowery na długie wyprawy

Wygodna pozycja za kierownicą, system oświetlenia, bagażnik, błotniki i możliwość zamontowania wielu sakw to główne cechy, wyróżniające rowery trekkingowe.

 
    • Cube Touring – to jedna z flagowych propozycji marki Cube. Cieniowana aluminiowa rama zapewnia niską wagę, a sprawdzony napęd Shimano Altus 3×8 oferuje wysoką kulturę pracy i prosty serwis. Pełne wyposażenie z oświetleniem i błotnikami na czele pozwala rozpocząć przygodę z długodystansowymi wycieczkami bez długiego procesu kompletowania sprzętu. Model występuje w aż pięciu rozmiarach, co pozwala idealnie dobrać rozmiar do wzrostu i preferencji. To idealny rower na długie trasy!

Rower-Cube-Touring

    • Cube Touring Lady – to odpowiednik opisanego wyżej modelu w wersji roweru damskiego. Różnica leży w ramie – wersja Lady została wyposażona w poprowadzoną nisko górną rurę, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru – także w codziennych ubraniach.

Rower-Cube-Touring-Lady

Hybrydowe rowery na długie wyprawy

Jaki rower na długie wyprawy? Hybrydowy! Pomocniczy napęd elektryczny pozwoli gładko pokonywać strome wzniesienia, zachowując przy tym apetyt na jeszcze więcej kilometrów. W tej kategorii do polecenia mamy również dwa jednoślady.

 
    • Cube Kathmandu Hybrid Pro 625 (531202) – to rower napędzany silnikiem elektrycznym Bosch czwartej generacji. Wygodna geometria ramy oraz powietrzny amortyzator przedni dbają o komfort rowerzysty. Napędowa grupa Shimano Deore 1×11 pracuje cicho i precyzyjnie, a zmiana przełożeń odbywa się wyjątkowo prosto dzięki zastosowaniu wyłącznie jednej przerzutki. Na dużym solidnym bagażniku można zamontować pojemne sakwy, zwiększając tym samym możliwości bagażowe.

Rower-Cube-Kathmandu-pro625

    • Cube Kathmandu Hybrid Pro 625 (531212) – to podobna do opisywanej wyżej konstrukcja. Regulowany mostek i amortyzowana sztyca jeszcze bardziej zwiększają komfort i wygodę, pozwalając na modyfikację ustawień w szerokim zakresie. I w tym przypadku zastosowano grupę napędową Deore 1×11 oraz pneumatyczny widelec.

Rower-Cube-KathmanduPro

Więcej rowerów turystycznych i trekkingowych znajdziesz w tym miejscu.

O czym jeszcze pamiętać, gdy wybieramy się rowerem na długą trasę?

 
Wiesz już, jaki najlepszy rower na długie wyprawy powinieneś wybrać. Co jest równie ważne? Uważamy, że żadna długa trasa nie może odbyć się bez odpowiedniego przygotowania fizycznego oraz podstawowej wiedzy na temat serwisu swojego roweru. Dobrym pomysłem jest skompletowanie podstawowego zestawu naprawczego, który powinien składać się z:

    • funkcjonalnego multitoola,
    • co najmniej jednej zapasowej dętki i łatek,
    • dwóch łyżek do opon.

Rower na długie trasy warto wyposażyć również w dobrej jakości sakwy. Świetnym przykładem będzie model Cube Acid Travlr o łącznej pojemności 40 litrów.

Sakwy-cube-acid-travlr

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło